https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/national-geographic-nektere-ledovce-se-kvuli-globalnimu-oteplovani-zvetsuji
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

National Geographic: Některé ledovce se kvůli globálnímu oteplování zvětšují

18.9.2006 09:43 | PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor)
Vědci zjistili, že se kvůli globálnímu oteplování některé ledovce v povodí řeky Indu pravděpodobně zvětšují, napsal National Geographic. Na mnoha místech světa ledovce ale naopak tají. Nová studie možná pomůže objasnit, jak se region od regionu liší dopad klimatických změn.
 

Meteorologická data ukazují, že zimní teploty v některých částech pohoří Karákoram a Hindúkuš za poslední století stouply. Zároveň však začalo více sněžit a díky tomu se zvětšily ledovce. A naopak průměrné letní teploty, které způsobují tání, klesají. "Jedním z nejpřekvapivějších zjištění pro nás byl pokles letních teplot," řekl časopisu David Archer, hydrolog z britské Newcastle University a spoluautor studie.

Nová studie shrnula klimatická data nasbíraná meteorologickými stanicemi za poslední století. Teploty a vodní srážky jsou hlavními faktory, které ovlivňují průtok v Indu a v jeho přítocích. Na Indu přitom zcela závisí pákistánské zemědělství. Z tajícího sněhu a odtoku z ledovců je napájena obrovská zavlažovací soustava, která dodává vodu oblasti o rozloze zhruba 170 tisíc kilometrů čtverečných. Voda zároveň pohání hydroelektrárny na přehradách Mangla a Tarbela.

Vedoucí studie Hayley Fowler v prohlášení uvedl: "Náš výzkum naznačuje, že bude pravděpodobně možné předpovídat objem letního odtoku z území, což je velice užitečné pro hospodaření s vodními zdroji a plánování výkonu vodních elektráren." Asi třetinu ročního odtoku tvoří voda z ledovců na vrcholech hor, která velmi závisí na letních teplotách. Vědci zjistili, že od roku 1961 klesly průměrné letní teploty o 1 °C, což omezilo tání ledovců o 20 procent, píše National Geographic. Zbylé dvě třetiny ročního odtoku tvoří voda ze sněhových srážek. Toto množství se zvyšuje, protože sněží víc než dřív.

Výzkum zároveň v regionu odhalil další záhadu: změnu v rozpětí nejvyšší denní a nejnižší noční teploty. "Zjistili jsme, že se tento rozdíl významně zvětšil," řekl David Archer. "V mnoha částech světa se naopak rozpětí denních a nočních teplot snížilo a také klimatické modely předpovídají, že se tento rozdíl bude snižovat." Zkoumaná oblast se tedy od ostatních regionů pokrytých ledovci (a to včetně východního Himálaje) dost liší.

Lonnie Thompson, paleoklimatolog a expert na ledovce z univerzity v Ohiu, se domnívá, že jde jen o krátkodobý trend. "Myslím si, že ledovce ve studované oblasti krátkodobě profitují z toho, že sněží více, než v létě taje," řekl pro National Geographic. "Pravděpodobně však bude následovat stejná situace jako u ledovců ve Švédsku a Norsku, které se do roku 1999 i přes rostoucí teploty zvětšovaly, avšak od téhož roku se zmenšují. Globálně se ledovce zmenšují a jejich úbytek se dokonce zrychluje," zdůraznil Thompson.

Podle článku Briana Handwerka na serveru National Geographic z 11. 9. 2006.


reklama

 
Hana Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist