https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/national-geographic-po-masakru-goril-v-kongu-bylo-nalezeno-zive-mlade
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

National Geographic: Po masakru goril v Kongu bylo nalezeno živé mládě

7.8.2007 02:00 | PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor)
Na konci července byly v národním parku Virunga v Demokratické republice Kongo nalezeny čtyři zastřelené horské gorily, tři samice a stříbrohřbetý samec. O pár dní později objevili strážci parku živé pětiměsíční mládě jedné ze zabitých goril, napsal National Geographic.
 

Malá gorilka, která se jmenuje Ndeze, byla podle strážců parku velmi dehydratovaná, ale jinak v pořádku. Byla převezena do blízkého města Goma, kde bude žít ve veterinární stanici pro gorily horské. Ndeze se narodila v únoru a získala velkou pozornost celého světa, protože narození mláděte je u ohrožených goril horských vzácnou událostí. Její matka Safari byla nyní zastřelena, avšak malou gorilku po útoku zachránil její starší bratr, napsal National Geographic. Sourozenci byli pozorováni, jak se pohybují po pralese. Podle strážců parku by však gorilka zemřela na dehydrataci, protože by ji její bratr nemohl krmit. Když strážci dvojici našli a Ndeze odebírali, její bratr se prý choval klidně.

Čtyři dospělé gorily byly zastřeleny neznámými útočníky v sobotu v noci. Strážci parku zaslechli z pralesa výstřely okolo osmé hodiny večerní a ráno pak blízko u sebe nalezli tři mrtvé samice. Kromě Safari ještě matka dvouletého máděte a jedna březí samice. Další den našli zastřeleného stříbrohřbetého samce Senkekweho, který byl hlavou dvanáctičlenné tlupy pojmenované Rugendo. Další dvě gorily z této skupiny jsou údajně nezvěstné.

Rodina Rugendo je jednou z několika gorilích skupin, které žijí na konžské straně národního parku Virunga, který leží na území Konga, Rwandy a Ugandy. V parku Virunga žije více než polovina celé populace goril horských, jejichž počet se odhaduje na 700. Zbytek žije v pralesích ve Rwandě a Ugandě. Národní park se nachází v jedné z nejproblematičtějších oblastí Afriky. Demokratická republika Kongo se snaží vzpamatovat z občanské války, která za sebou nechala čtyři miliony mrtvých lidí. Dodnes se v oblasti pohybují militantní rebelové, vládní vojáci, cizí skupiny a vesničané, kteří nespolupracují se strážci parku. Velkým problémem je pytláctví. Tento rok byli již ve stejné oblasti zabiti dva stříbrohřbetí samci, zřejmě pro maso. Roztrhané tělo jednoho z nich se našlo schované v latríně, napsal National Geographic.

Minulý měsíc byla nalezena zastřelená samice z rodiny Kabirizi a od té doby se postrádá i další samice z téže tlupy, pravděpodobně byla též zabita. Nedávné zabití goril podobné popravě je identické jako v případě, který se stal před měsícem, řekl podle National Geographic Emmanuel de Merode, ředitel ochranářské organizace WildlifeDirect, která sídlí v Kongu a Keni. Podle něj se tím vrazi snaží strážcům parku hrozit. "Nemyslíme si, že to udělali vesničané," řekl. "Tohle byl uvážený čin... sabotáž." De Merode dále sdělil, že zabití goril pravděpodobně souvisí s lukrativním obchodem s dřevěným uhlím, které se v oblasti vyrábí. Téměř všechno dřevěné uhlí, které je dodáváno do blízkého města Goma, v odhadované hodnotě 30 milionů dolarů ročně, je vyrobeno z dřeva ilegálně vytěženého v Národním parku Virunga. "Minulý rok Rwanda na svém území zakázala všechnu výrobu dřevěného uhlí," řekl de Merode. "To znamená, že veškeré dřevěné uhlí, které se spotřebuje ve Rwandě, pochází z Konga. Proto je na park velký tlak."

Podle článku Stefana Lovgrena v National Geographic ze dne 27. 7. 2007


reklama

 
Hanka Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist