https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/national-geographic-v-cine-byla-objevena-lebka-praveke-trpaslici-pandy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

National Geographic: V Číně byla objevena lebka pravěké trpasličí pandy

21.6.2007 08:21 | PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor)
Vědci objevili lebku pravěké pandy, která žila před dvěma až třemi miliony let v lesích na jihu dnešní Číny. Malý předchůdce současných černobílých pand se také živil bambusem, jak dokládá tvar jeho zubů a čelistí, napsal National Geographic.
 

Podle tvaru lebky vědci usuzují, že pravěká panda byla nápadně podobná dnešním, ale dorůstala zhruba poloviční velikosti. Již dříve bylo nalezeno několik fosilních pandích zubů, ale velikost zvířete zůstávala dodnes záhadou, napsal National Geographic. První úplná lebka tak vědcům umožňuje udělat si o zvířeti mnohem lepší obrázek. Lebku pravěké pandy nalezl tým odborníků z Čínské akademie věd ve zdi vápencové jeskyně v Čuangské autonomní oblasti.

Ačkoli se pandy velké řadí mezi šelmy, adaptovaly se téměř výlučně na vegetariánskou dietu. Nový paleontologický nález ukazuje, že se pandí specializace na bambus vyvinula již docela brzy. "Pandy se několik milionů let vyvíjely úplně odděleně od svých medvědích předků," řekl podle National Geographic Russell Ciochon z univerzity v Iowě. Specializaci na bambus prozrazují silné čelisti a robustní zuby.

Dnešní pandy velké mají také "falešný palec", který jim umožňuje odírat listy z bambusových stébel. Russell Ciochon doufá, že další nálezy odhalí, zda i trpasličí pandy měly tuto zvláštnost. Další druh pandy, zvíře podobné mývalovi známé jako panda červená, má také falešný palec. Genetické výzkumy však dokázaly, že zvířata nejsou blízce příbuzná.

Mauricio Antón ze španělského Národního muzea přírodních věd v Madridu, který vývoj falešného palce u obou druhů studoval, považuje nález lebky za "důležitý objev, který zaplňuje mezeru v našich znalostech o tom, jak se vyvinuly dnešní pandy velké". Vědci dlouho řešili přesnou klasifikaci pand. "Nový fosilní nález však potvrzuje, že velké pandy patří mezi medvědy a od červených pand jsou úplně oddělené," řekl podle National Geographic Antón.

"Nález fosílie trpasličí pandy ukazuje, že se tělo těchto zvířat v průběhu evoluce zvětšovalo a zase zmenšovalo. Jejich mladší předek, který žil asi před milionem let, byl naopak větší než dnešní pandy. Zvířata také musela reagovat na obrovské změny životního prostředí. "Když začala doba ledová, musely se pandy stěhovat za bambusem do jižnějších oblastí," uvedl Ciochon. Vlhký tropický les, ve kterém žily trpasličí pandy, byl rovněž domovem dalších blízkých příbuzných dnešních živočichů, například stegodontů - předchůdců mamutů a slonů, gigantopitéků - obrovských lidoopů, napsal National Geographic.

Podle článku Scotta Norrise v National Geographic ze dne 18. 6. 2007


reklama

Hanka Hermová
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist