https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/national-geographic-v-indii-sili-monzunove-deste
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

National Geographic: V Indii sílí monzunové deště

5.12.2006 01:23 | PRAHA/NEW YORK (EcoMonitor)
Monzunové deště v Indii se zesilují, zjistili vědci, když porovnávali záznamy o denních srážkových úhrnech od roku 1951. S tím souvisí i rostoucí nebezpečí bleskových povodní a sesuvů půdy, napsal National Geographic.
 

V období od června do září zároveň ubývá dnů s mírným deštěm, oznámil vědecký tým. Mírné deště jsou však velmi potřeba, protože se díky nim voda snadněji vsakuje do půdy, a tak se zavlažují plodiny, plní zvodně a prameny. Celkový srážkový úhrn za sezónu se od roku 1951 příliš nezměnil, píše National Geographic. Silnější srážky jsou totiž střídány větším počtem suchých dní.

Indické klima je řízeno převládajícími větry, které během dlouhého suchého období vanou směrem k moři. V letních monzunových měsících se směr větru mění a přes indický subkontinent přechází chladnější a vlhčí vzduch z Indického oceánu a Arabského moře. Vědci zkoumali data o srážkových úhrnech z 1 803 lokalit v centrální Indii z let 1951 až 2000. A zjistili, že od roku 1951 se počet dní se silnými dešťovými srážkami (= denní srážkový úhrn 100 mm) zvýšil o deset procent, píše National Geographic.

Zároveň se minimálně dvakrát zvýšil počet dní s přívalovými dešti (= denní srážkový úhrn 150 mm), což podle autorů studie znamená vysoký nárůst pravděpodobnosti, že dojde ke katastrofě. Julia Slingová z Národního centra pro vědu o atmosféře při univerzitě v Readingu v Anglii považuje výsledky studie za přesvědčivé. Zatímco celkový srážkový úhrn se nemění, mění se skladba srážek i jejich následky, dodala Slingová.

Indická společnost je na každoročních monzunových deštích závislá. Okolo 80 procent Indů se živí zemědělstvím, proto příliš mnoho, nebo naopak příliš málo deště může vyvolat katastrofu. Například při období dešťů v roce 2005 spadly během jediného dne na komerční centrum země, Bombaj, srážky o úhrnu 940 mm. Město bylo zaplaveno, okolní chudinské čtvrti smeteny a musela být uzavřena burza cenných papírů. Při povodni zahynulo více než tisíc lidí. Naproti tomu v červnu 2002 přišly jen slabé deště, následovala velká neúroda a nedostatek vody. Sucho tehdy Indii stálo tři procenta HDP. "Tyto extrémní události dokládají, jak je Indie citlivá na změny v chování monzunů," řekla podle National Geographic Julia Slingová a dodala, že výzkum dopadů globálního oteplování na Indii má prioritu.

Podle článku Seana Markeye v National Geographic ze dne 1. 12. 2006


reklama

 
Hanka Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist