https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/national-geographic-znecisteni-z-prumyslovych-zemi-znacne-otepluje-arktidu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

National Geographic: Znečištění z průmyslových zemí značně otepluje Arktidu

20.3.2007 00:55 | NEW YORK (EcoMonitor)
Znečištění z průmyslových zemí otepluje Arktidu rychleji než kterýkoli jiný region, napsal National Geographic. Evropští vědci oznámili, že teplotní rekordy v Arktidě jsou způsobeny hlavně skleníkovými plyny, emisemi z lodní dopravy, kouřem z lesních požárů, znečištěním vzduchu a přízemním ozónem.
 

V minulých desetiletích rostla teplota vzduchu v Arktidě oproti globálním teplotám rychleji. Vědci předpovídají, že do konce 21. století se většina území oteplí o 5 °C, napsal National Geographic. Starší modely klimatu navíc ukazují, že pokud bude oteplování nadále pokračovat bez omezení, v roce 2040 už v letních měsících nebudou arktická moře zamrzlá. Ačkoli na tento světadíl dopadá v létě velké množství slunečního záření, jeho sněhový a ledový povrch teplo odráží a nedovolí ho příliš pohltit. Avšak arktické počasí je suché a stálé, což umožňuje aerosolům a znečištění, které přinese vítr, vytvořit mlhu. Ta potom absorbuje teplo ze slunečního záření a urychluje oteplování.

Téměř všechno znečištění přichází do regionu z jižnějších oblastí, avšak kvůli roztávajícím ledovým krám v mořích budou pravděpodobně přibývat zdroje znečištění i přímo v Arktidě, protože vzroste objem lodní dopravy a také těžba arktické ropy. Zároveň bude stoupat i počet požárů v severských lesích, píše National Geographic.

Původní obyvatelé Arktidy říkají, že následky ubývání ledu v mořích již pociťují. "Tady je změna klimatu opravdu reálná," řekl podle časopisu Charlie Johnson, výkonný ředitel skupiny Alaska Nanuuq Commission, která chrání lední medvědy. "Led (na jaře) dříve taje a ztenčuje se, to pak ovlivňuje naši existenční závislost na mrožích a ledních medvědech." Podle Johnsona se mroži a lední medvědi obvykle pohybují napříč zamrzlým mořem, které je pro ně zásobárnou potravy. Ale nyní jsou zvířata nucena zdržovat se na pobřeží.

Nedávno se proto objevila neobvykle velká skupina 50 000 mrožů poblíž jedné vesnice na Čukotce. V takhle velké skupině zvířat se hroutí jejich sociální struktura a důsledkem je panika a další stresové situace, řekl Johnson. "Po jejich odchodu jsme objevili 198 mrtvých mrožů. To láká lední medvědy, aby přišli a najedli se, jenže pak přibývá střetů mezi těmito šelmami a lidmi," dodal.

Duane Smith, předseda skupiny advokátů při Inuitské polární konferenci (Inuit Circumpolar Conference), upozorňuje, že mizející led ovlivňuje mobilitu lidí i lov. "Ubývající nebo žádný led v oblastech, kde jsme na něj po tisíce let adaptováni, má vážný dopad na způsob našeho života a vztah k našemu prostředí," podle National Geographic dodal Smith.

Podle článku Kelly Hearna v National Geographic ze dne 16. 3. 2007


reklama

 
Hanka Hermová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist