NATO přiznalo používání ochuzeného uranu na Balkáně
Další informace o OU byly zaslány v dopise generálnímu tajemníkovi U.N. Kofi Annanovi lordem Georgem Robertsonem, generálním tajemníkem NATO (v době konfliktu NATO a Jugoslávie byl George Robertson ministrem obrany Velké Británie). V dopise se píše, že americký bombardér A-10 používá střely s OU standardně ve své výzbroji a při bombardování byly použity přibližně ve 100 misích v Kosovu.
Někteří specialisté si myslí, že podobné střely používala americká letadla již za války v Perském zálivu v roce 1992. OU je 1,7 krát těžší než olovo, je mírně radioaktivní a používá se do střel, které mají mít velkou průraznost. Prachové částice OU mohou zapříčinit vznik rakoviny, jestliže jsou vdechnuty nebo snědeny.
Tyto údaje byly 20. března posuzovány vědci z BTF, sekce pro posuzování vlivů ochuzeného uranu. BTF byla v roce 1999 založena jako část UNEP pro hodnocení vlivů a následků balkánské války na životní prostředí. Členy sekce jsou vybraní experti Světové zdravotnické organizace (WHO), Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA), Úřadu vysoké komisařky OSN pro uprchlíky (UNHCR) a další.
Na konci října minulého roku byly zveřejněny výsledky výzkumu BTF o vlivu války na životní prostředí v Jugoslávii. Můžete je najít na internetu na adrese http://www.grid.unep.ch:80/btf/final/index.html. BTF uvádí, že zpráva je založena na "přístupných a uveřejněných informacích". Zpráva nakonec doporučuje způsoby minimalizace zdravotních rizik v postižených oblastech. Experti BTF doporučují místním lidem, aby se nezdržovali zbytečně v přílišné blízkosti oblastí nejvíce postižených konfliktem.
reklama