https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/naucna-blatska-stezka-na-taborsku-bude-o-pul-kilometru-delsi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Naučná Blatská stezka na Táborsku bude o půl kilometru delší

27.2.2022 01:20 (ČTK)
Projekt CZ-SK South Life má zlepšit stav tzv. prioritních stanovišť, mezi než patří i Borkovická blata.
Projekt CZ-SK South Life má zlepšit stav tzv. prioritních stanovišť, mezi než patří i Borkovická blata.
Foto | Richenza / Wikimedia Commons
Naučná Blatská stezka u Soběslavi na Táborsku bude o půl kilometru delší. Trasa vede územím bývalého rašeliniště Borkovická blata. Nová část z poválkového chodníku prodlouží stezku na délku přibližně 6,5 kilometru. Novináře o tom informovali zástupci projektu CZ-SK South Life, který za prodloužením trasy stojí.
 

Projekt CZ-SK South Life má zlepšit stav tzv. prioritních stanovišť, mezi než patří i Borkovická blata. Dále se mimo jiné týká tří evropsky významných druhů. Jde o rostlinu hořeček mnohotvarý český, brouky střevlíka Ménétriésova a páchníka hnědého.

"Cílem je v této lokalitě obnovit prioritní stanoviště, kterým tu je rašelinný les ... Z této aktivity bude mít značný přínos rovněž široká veřejnost, jelikož evropsky významnou lokalitu Borkovická blata každoročně navštíví desítky tisíc návštěvníků," uvedla vedoucí projektu Eva Ježková CZ-SK South Life.

Prodloužení trasy naučné stezky je podle Ježkové vhodnou formou prezentace vzácného stanoviště a zároveň zajištění bezpečnosti návštěvníků s ohledem na zachování stavu chráněného území a významných nebo chráněných druhů rostlin a živočichů. Přírodní rezervace Borkovická blata je chráněné území, které bylo vyhlášeno kvůli ochraně zachovalého fragmentu ekosystému ručně vytěženého rašeliniště. Borkovické rašeliniště začalo vznikat před více než 10 000 lety a dosahovalo hloubky až osmi metrů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist