https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/navstevnici-jsou-pro-zvirata-v-liberecke-zoo-zatim-vitanou-atrakci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Návštěvníci jsou pro zvířata v liberecké zoo zatím vítanou atrakcí Aktualizováno

13.4.2021 17:22 | LIBEREC (ČTK)
Vláda rozhodla, že zahrady mohou sice mít od pondělí otevřeno, zatím ale jen venkovní prostory, navíc s podmínkou omezené kapacity do 20 procent.
Vláda rozhodla, že zahrady mohou sice mít od pondělí otevřeno, zatím ale jen venkovní prostory, navíc s podmínkou omezené kapacity do 20 procent.
Zdroj | ZOO Liberec
Návrat návštěvníků je pro zvířata v liberecké zoo vítanou atrakcí. Lidí i kvůli zimnímu počasí ale zatím nechodí hodně, za dva dny jich přišlo přes 600. ČTK to sdělil ředitel nejstarší zoo v zemi David Nejedlo.
 

Zoo v Liberci patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům v Libereckém kraji. Ročně jí projde až 400.000 lidí, loni ale měla kvůli nařízením vlády v rámci protikoronavirových opatření 117 dní zavřeno a navštívilo jí tak "jen" 275.659 lidí. Letos mohla poprvé otevřít v pondělí, přišlo něco málo přes 100 lidí. Dnes jich bylo více než 500. "Nejsou to ale žádné davy. A všichni se chovají tak, jak mají," uvedl Nejedlo.

Zájem o zahradu podle něj ovlivňuje chladné počasí, od pondělí jsou v Liberci opět sněhové přeháňky. "Zima se nám vrátila, takže návštěvnost není nijak ohromující, což je možná dobře, že začátek znovuotevření zoologické zahrady probíhá v klidu," řekl ředitel. Pro zvířata jsou ale návštěvníci zatím vítaným zpestřením, vidí je po bezmála čtyřech měsících. "Tím, že lidé chodí postupně a ještě je jich málo, tak si je chodí prohlížet. Až se to zase rozjede a bude třeba i více teplo, tak budou zas spíše žrát nebo si někde odpočívat, teď ale návštěvníci vzbuzují jejich pozornost," dodal Nejedlo.

Vláda rozhodla, že zahrady mohou sice mít od pondělí otevřeno, zatím ale jen venkovní prostory, navíc s podmínkou omezené kapacity do 20 procent. V liberecké zoo tak může být najednou až 1000 lidí. Vyšší zájem očekává Nejedlo o víkendu a v době, kdy se vrátí jarní počasí.

V důsledku protikoronavirových opatření zoo přišla loni asi o čtvrtinu obvyklých tržeb, zhruba o 13 milionů korun, a letos do konce března o další čtyři miliony. Liberec jako zřizovatel zoo její provoz dotuje zhruba z poloviny, letos to bude asi 60 miliony korun ročně. Víc peněz město kvůli propadu vlastních příjmů není schopné dát. Zahradě ale pomohli i dárci, na účet jí poslali přes 2,5 milionu korun. Více peněz zoo získá i z dotačního programu ministerstva životního prostředí, místo obvyklého milionu dostane zhruba 3,5 milionu korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist