https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/navstevnici-zlinske-zoologicke-zahrady-mohou-videt-mlade-medveda-pyskateho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Návštěvníci zlínské zoologické zahrady mohou vidět mládě medvěda pyskatého

29.4.2023 00:41 | ZLÍN (ČTK)
Medvěd pyskatý má huňatou srst a dlouhé chlupy na uších, krku a plecích. Ve volné přírodě se živí hlavně mravenci, termity a ovocem. Potravu hledá výhradně čichem.
Medvěd pyskatý má huňatou srst a dlouhé chlupy na uších, krku a plecích. Ve volné přírodě se živí hlavně mravenci, termity a ovocem. Potravu hledá výhradně čichem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Návštěvníci zlínské zoologické zahrady mohou nyní vidět mládě medvěda pyskatého. Narodilo se na konci loňského roku, malý sameček strávil první měsíce se svou matkou v chovatelském zázemí. Nyní je medvídě i ve venkovním výběhu, často se nechá vozit na zádech samice. Zlínská zoo je jedinou v Evropě, kde se za uplynulých 12 měsíců podařilo tento druh medvěda odchovat, řekla mluvčí zahrady Romana Mikešová. Medvědy pyskaté chová sedm evropských zahrad.
 

Díky kamerovému systému chovatelé pozorovali vývoj mláděte od jeho prvních dnů. Sameček se narodil na konci prosince, vážil 400 gramů. Mládě je po narození slepé, takřka bez srsti a bezbranné. "Sameček zdárně prospívá, je ve skvělé kondici. Jeho váhu nyní odhadujeme kolem osmi kilogramů. Stále je závislý na mateřském mléku, začíná však již ochutnávat i ovoce a hmyz. Dokáže se už také vyšplhat na záda samice, pevně se chytne dlouhých hřbetních chlupů a nechá se vozit," uvedl zoolog Zdeněk Čech.

Desetiletého samce Druva a stejně starou samici Saraswathi získala zlínská zahrada v roce 2015 z indické zoo a po téměř 30 letech obnovila chov tohoto medvěda. První mládě se ve zlínské zoo narodilo na konci roku 2018, sameček po několika letech odešel do anglické zahrady. "Doufali jsme, že náš medvědí pár přispěje k oživení současné evropské populace medvědů pyskatých, která čítá 18 jedinců. Je skvělé, že se nám opětovně podařilo navázat na první odchov mláděte v roce 2018," uvedl Čech. "Naše mládě zůstane ve zlínské zoo minimálně dva a půl roku. Poté mu společně s koordinátorem chovu medvědů pyskatých najdeme nový domov v některé evropské nebo světové zoo," uvedl Čech.

Medvěd pyskatý má huňatou srst a dlouhé chlupy na uších, krku a plecích. Ve volné přírodě se živí hlavně mravenci, termity a ovocem. Potravu hledá výhradně čichem, má špatný zrak a velmi špatný sluch. Hnízda hmyzu otvírá dlouhými osmicentimetrovými drápy na předních nohách. Při jídle přitiskne čenich k otvoru, zavře nozdry, jazyk stočí do úzké ruličky a hmyz vsaje mezerou mezi chybějícími předními řezáky. "Při tomto nasávání způsobuje hlasitý zvuk připomínající hučení vysavače. Domovinou medvědů pyskatých jsou lesy v Indii, Nepálu, Bangladéši a Ceylonu. Populace zvířat ve volné přírodě se odhaduje kolem 10.000 jedinců. Jejich početní stavy neustále klesají kvůli ničení životního prostředí a lovu pro údajně léčivé části těla," uvedla mluvčí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist