https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/navstevnikum-zacne-od-patku-slouzit-dum-prirody-u-konepruskych-jeskyni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Návštěvníkům začíná sloužit Dům přírody u Koněpruských jeskyní

29.3.2024 01:01 | KONĚPRUSY (ČTK)
Zdroj | Správa jeskyní České republiky
Návštěvníkům se otevírá Dům přírody Českého krasu vybudovaný na návrší Zlatého koně u Koněpruských jeskyní. Nahradil 60 let starou budovu, která už nedostačovala a byla energeticky nehospodárná. Stavba stála 95,5 milionu korun, většinu nákladů pokryla dotace z EU. Dům nabídne programy pro školy i veřejnost, interaktivní expozici o přírodě a historii chráněné krajinné oblasti a sál pro výstavy i projekce. Zájemci získají povědomí o přírodě v Českém krasu a propojí ho se zážitky z prohlídky jeskyní, řekl při včerejším otevření spoluautor expozice Jaroslav Hromas ze Správy jeskyní ČR.
 

Připomněl, že Koněpruské jeskyně jsou druhé nejnavštěvovanější jeskyně v republice, zázemí tomu ale neodpovídalo. "Měli jsme tady bohužel areál značně zašlý a zanedbaný. Stavbu jsme museli odkládat, protože nebyly vyjasněné pozemkové záležitosti," řekl Hromas. Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) bude dům sloužit ke vzdělávání dětí, studentů i dospělých a zároveň je opožděným dárkem k nedávným 50. narozeninám zdejší chráněné krajinné oblasti.

Podle Hromase je Dům přírody Českého krasu posledním návštěvnickým střediskem vybudovaným u 14 zpřístupněných jeskyní. Ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc dodal, že v krasových oblastech jsou nyní otevřeny dva takové domy, druhý je v Moravském krasu.

Demolice původní budovy a stavební práce začaly v roce 2020. Projekt měl kvůli pandemii covidu-19 zpoždění, budovu se podařilo zkolaudovat loni v listopadu. Na vytvoření expozice o geologické, biologické i historické rozmanitosti Českého krasu se podíleli odborníci Správy jeskyní, České geologické služby a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Představuje mimo jiné lebku nalezenou v Koněpruských jeskyních, jejíž genom před časem datoval mezinárodní vědecký tým na základě přítomnosti neandertálských genů do období před více než 45 000 roky.

Víceúčelový sál poslouží k promítání tematických filmů, třeba o přírodě chráněné krajinné oblasti, přednáškám a výstavám. Výukové programy pro školy se zaměří na netopýry, trilobity, přírodu či minulost krajiny Českého krasu. Turisté mají k dispozici také úschovnu kol a odpočinkový altán, zajímavostí je 3D model Koněpruských jeskyní. Na expozici navazuje prohlídková trasa jeskyněmi a naučná stezka po povrchu návrší Zlatého koně a jeho opuštěných lomech, geologických a paleontologických nalezištích či krasové květeně.

Koněpruské jeskyně byly objeveny v roce 1950, pro veřejnost se otevřely o devět let později. Ročně je navštíví okolo 100.000 lidí. S celkovou délkou 2050 metrů a výškovým rozpětím přes 70 metrů jsou největším jeskynním systémem Čech s bohatou krápníkovou výzdobou. Chráněná krajinná oblast Český kras byla vyhlášena 12. dubna 1972. Rozkládá se mezi Prahou a Berounem. Pěší turisté či cykloturisté v ní mohou kromě Koněpruských jeskyní navštívit třeba hrad Karlštejn, obec Svatý Jan pod Skalou, Srbsko či lom Velká Amerika.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist