https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/navstevnost-jeskyni-v-moravskem-krasu-se-loni-zvysila
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Návštěvnost jeskyní v Moravském krasu se loni zvýšila

6.3.2018 05:25 | BLANSKO (ČTK)
V ČR je 14 jeskyní zpřístupněných veřejnosti. Loni si je prohlédlo přes 780.000 lidí. Pět jeskyní Moravského krasu se podílí na celkové návštěvnosti asi 47,5 procenty. / Na fotografii jeskyně Balcarka
V ČR je 14 jeskyní zpřístupněných veřejnosti. Loni si je prohlédlo přes 780.000 lidí. Pět jeskyní Moravského krasu se podílí na celkové návštěvnosti asi 47,5 procenty. / Na fotografii jeskyně Balcarka
Foto | Prazak / Wikimedia Commons
Návštěvnost jeskyní v Chráněné krajinné oblasti Moravský kras na Blanensku se loni zvýšila zhruba o 8500 turistů na 371.000. Včera to řekl vedoucí správy jeskyní krasu Jiří Hebelka. Přibylo návštěvníků z tuzemska, počet zahraničních hostů se naopak mírně snížil.
 

Tuzemských turistů do jeskyní v krasu dorazilo asi 263.000, tedy zhruba dvě třetiny ze všech. Ze zahraničí šlo především o turisty z Polska, bylo jich asi 46.000, následují turisté ze Slovenska (zhruba 17.500) a návštěvníci z Ruska (asi 9000). Jeskyně si však loni prohlédli například i turisté z Indie, Ukrajiny či Albánie.

Návštěvnost se zvedla ve všech jeskyních vyjma Kateřinské. Do ní loni dorazilo 54.500 turistů, meziročně asi o 1500 méně. Jako už tradičně nejvíce byli turisté zvědaví na Punkevní jeskyně, bylo jich přes 212.000. Sloupsko-šošůvské jeskyně navštívilo asi 46.000 lidí, Balcarku 37.000 a Výpůstek zhruba 21.000 lidí.

V Punkevních jeskyních se lidé plaví v člunech po říčce Punkvě, jsou propojeny se dnem propasti Macocha. Kateřinská jeskyně nabízí k prohlídce největší přírodní podzemní sál v ČR, Balcarka zase bohatou krápníkovou výzdobu. Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou zajímavé spletitým systémem chodeb a podzemními propastmi, Výpustek láká i na někdejší utajovaný protiatomový kryt československé armády.

V ČR je 14 jeskyní zpřístupněných veřejnosti. Loni si je prohlédlo přes 780.000 lidí. Pět jeskyní Moravského krasu se podílí na celkové návštěvnosti asi 47,5 procenty.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist