https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nazor-na-stavbu-spalovny-u-melnika-vyjadri-lide-v-referendu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Názor na stavbu spalovny u Mělníka vyjádří lidé v referendu

10.8.2018 16:28 | HORNÍ POČAPLY (ČTK)
Lidé budou v referendu odpovídat na otázku "Souhlasíte s výstavbou zařízení pro energetické využití odpadů ZEVO na území obce Horní Počaply?" Ilustrační snímek.
Lidé budou v referendu odpovídat na otázku "Souhlasíte s výstavbou zařízení pro energetické využití odpadů ZEVO na území obce Horní Počaply?" Ilustrační snímek.
Foto | Josef Mašek / Ekolist.cz
Obyvatelé obce Horní Počaply na Mělnicku, v jejímž katastru má být zařízení na energetické využití odpadů (ZEVO), vyjádří svůj názor na tuto stavbu v referendu, které se uskuteční 21. září od 8:00 do 21:00. Vyplývá to z usnesení obecního zastupitelstva zveřejněném na webových stránkách obce.
 

Zařízení pro energetické využití odpadu (ZEVO) chystá skupina ČEZ a má vzniknout v komplexu elektrárny Mělník. Odpad by se do této spalovny vozil z celého kraje a pálit by se zde mohlo až 350.000 tun odpadu ročně. Podle ochránců přírody to zvýší o třetinu až polovinu emise těžkých kovů, zejména rtuti, a dále také toxických organických látek. Obyvatelé okolních obcí se navíc bojí nárůstu dopravy, který by podle nich mohl být nesnesitelný.

Lidé budou v referendu odpovídat na otázku "Souhlasíte s výstavbou zařízení pro energetické využití odpadů ZEVO na území obce Horní Počaply?" Zastupitelstvo již vyslovilo nesouhlas s výstavbou této spalovny v rámci procesu EIA, který zkoumá vliv projektu na životní prostředí.

Skupina ČEZ chce spalovnu uvést do provozu v roce 2024, argumentuje zákazem skládkování odpadů. Lidé z Mělnicka podepisují od února petici proti stavbě takzvaného zařízení na energetické využití odpadu. Petice má již několik tisíc signatářů, podle zástupkyně petičního výboru Hany Beranové silnice v obcích velký nápor nákladních vozů nezvládnou.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist