https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nedaleko-biliny-se-objevil-druh-raka-ktery-muze-prenaset-raci-mor
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nedaleko Bíliny se objevil druh raka,který může přenášet račí mor

12.1.2020 00:20 | BÍLINA (ČTK)
Nepůvodní druh raka, který může být přenašečem račího moru, objevili přírodovědci na území spravovaném Severočeskými doly (SD) nedaleko Bíliny na Mostecku. / Ilustrační foto
Nepůvodní druh raka, který může být přenašečem račího moru, objevili přírodovědci na území spravovaném Severočeskými doly (SD) nedaleko Bíliny na Mostecku. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | AOPK
Nepůvodní druh raka, který může být přenašečem račího moru, objevili přírodovědci na území spravovaném Severočeskými doly (SD) nedaleko Bíliny na Mostecku. Jedná se o raka mramorovaného. Podle odborníků byl vypuštěn záměrně. Unijní předpisy zakazují chov tohoto druhu v zajetí a populace v přírodě je podle nich nutno potlačit kvůli možnému šíření moru. V prosinci to řekl mluvčí dolů Lukáš Kopecký.
 

Rak mramorovaný se v České republice podle zoologa Jiřího Patoky objevil poprvé v roce 2015 v parkových jezírkách v Praze na Proseku. "Zde byl rak snad úspěšně vyhuben vysušením jezírek a vyvápněním. Další nálezy jsou z Radovesické rekultivace (u Bíliny) z roku 2016 a letoška, kde byl rak objeven ve dvou bezodtokých nádržích," řekl Patoka.

Invazní rak mramorovaný je kvůli přenosu moru rizikem například pro domácí druh raka. Na Radovesické rekultivaci totiž existuje jedna rozmnožující se populace raka říčního, který sem byl přemístěn z lokality využité pro těžbu uhlí. "Tato populace by se měla stát zdrojem raků říčních v budoucnu a kvůli rakovi mramorovanému je tato cenná populace nyní ohrožena," uvedl zoolog.

Odchycených raků mramorovaných na rekultivaci ale nebylo mnoho a pravděpodobně nebyli nakaženi morem. "Raci mramorovaní jsou zakázaným a vysoce nežádoucím druhem pro území EU. Proto byli odchycení raci usmrceni a jejich tkáň byla analyzována na přítomnost patogenu račího moru, naštěstí zatím s negativním výsledkem," uvedl Patoka.

Severočeské doly spolupracují s orgány ochrany přírody a zoology. Podle mluvčího dolů přijaly opatření, která mají postup šíření nežádoucího raka omezit a zabránit ohrožení domácí fauny. Zoologové vyzývají veřejnost, aby se vyvarovala záměrného vypouštění tohoto druhu, a zároveň požádali rybáře, aby na území Severočeských dolů postupovali opatrně a dezinfikovali všechno své náčiní.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist