https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nedobytneho-savce-s-kostenymi-platy-na-tele-nove-chova-olomoucka-zoo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nedobytného savce s kostěnými pláty na těle nově chová olomoucká zoo

4.4.2021 01:08 | OLOMOUC (ČTK)
Jako jediný savec na světě má tělo kryté pevnými kostěnými pláty. Tento hřbetní pancíř mu slouží jako dokonalá ochrana před predátory. Břicho chrání tuhé štětiny. Dokáže se svinout do těsné koule a zranitelné měkké části těla ukrýt nedobytně uvnitř.
Jako jediný savec na světě má tělo kryté pevnými kostěnými pláty. Tento hřbetní pancíř mu slouží jako dokonalá ochrana před predátory. Břicho chrání tuhé štětiny. Dokáže se svinout do těsné koule a zranitelné měkké části těla ukrýt nedobytně uvnitř.
Foto | Sandstein / Wikimedia Commons
O pravěce vyhlížející pásovce kulovité rozšířila svou nabídku chovaných zvířat zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce. Zoo získala samici a samce těchto podivuhodných zvířat, jejichž historie sahá až do paleocénu, tedy doby před 55 miliony let, sdělila mluvčí zoo Iveta Gronská.
 

"Samec pochází ze Zoo Opole, kde se v roce 2018 narodil. Do olomoucké zoo přicestoval koncem loňského roku. Samička narozená v jihlavské zoo v roce 2020 přicestovala až v těchto dnech. Jejich odchovy v zajetí jsou natolik vzácné, že pokud se nám podaří, budeme pyšní," uvedla zooložka svatokopecké zoo Jitka Vokurková.

Ve volné přírodě pásovci kulovití žijí v oblastech Jižní Ameriky. Obývají travnaté oblastí a mokřady v blízkosti lesa. Pásovec kulovitý náleží k menším druhům pásovců. Váží kolem jednoho a půl kila. Naopak pásovec velký může vážit i přes 50 kilogramů.

Zveřejnil(a) ZOO Olomouc dne Pondělí 15. března 2021

"Jako jediný savec na světě má tělo kryté pevnými kostěnými pláty. Tento hřbetní pancíř mu slouží jako dokonalá ochrana před predátory. Břicho chrání tuhé štětiny. Dokáže se svinout do těsné koule a zranitelné měkké části těla ukrýt nedobytně uvnitř. Ani kočkovité šelmy si s ním v tu chvíli neporadí," podotkla Gronská.

Vzhledem může pásovec kulovitý připomínat želvu, ježka i králíka, ale k těm má daleko. Jeho příbuzní náleží do skupiny chudozubých, což jsou mravenečníci či lenochodi, ze které byli pásovci vyčleněni. Na rozdíl od bezzubého mravenečníka je pásovec kulovitý savcem, který má nejvyšší počet zubů. Odborníci jich napočíali až sto.

"Mocné drápy na předních nohou mu slouží k rozhrabávání termitišť, jejichž obyvateli se živí. Nepohrdne ale ani larvami brouků nebo nejrůznějšími zralými plody," podotkla Gronská, podle které se pásovci kulovití dožívají až 36 let.

Zoo na Svatém Kopečku je od loňského podzimu kvůli pandemii koronaviru zavřená. Jejími branami loni prošlo o 54.752 lidí méně než v předchozím roce, dohromady sem zamířilo 293.457 lidí. Návštěvnost pod hranicí 300.000 zástupci zahrady zaznamenali naposledy před 25 lety. Na loňském propadu návštěvnosti se podepsala opatření kvůli nákaze koronaviru, kvůli kterým byla loni zahrada na čtyři měsíce uzavřena.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist