https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejlepsi-fotografii-prirody-se-stal-snimek-ktery-zachytil-souboj-medvedu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejlepší fotografií přírody se stal snímek, který zachytil souboj medvědů

10.5.2023 18:25 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nejlepší fotografií přírody pořadatelé soutěže Czech Nature Photo vyhlásili snímek slovenského fotografa Miroslava Ondruše, který zachytil souboj medvědů. Mezinárodní porota fotografii, na které medvědí matka brání své mladé, vybrali z více než 2400 fotografií. Výsledky soutěže dnes organizátoři vyhlásili v pražském Czech Photo Centre, kde také začala výstava nominovaných snímků.
 

Do soutěže své práce poslalo 254 fotografů z Česka a Slovenska. Do třetího ročníku soutěže pro žáky a studenty Czech Photo Junior se přihlásilo 157 soutěžících, zaslali skoro 1500 snímků. Sedmý ročník výstavy Czech Nature Photo se bude letos konat hned na dvou místech. Ve venkovní expozici poblíž Czech Photo Centre v pražských Nových Butovicích se představí převážně studenti a žáci základních a středních škol. V galerii pak budou vystaveny oceněné a vybrané snímky profesionálních fotografů.

Výstava bude pro veřejnost otevřena od čtvrtka 11. května.

"Fotografie zápasících medvědů byla jako vítězná vybrána jednomyslně celou porotou. Zachycuje chvíli, kdy medvědí matka brání své mladé. Je technicky skvěle provedená, vyzařuje z ní emoce, je akční a zobrazuje jedinečný moment z chování zvířat v divoké přírodě," uvedl předseda poroty Petr Slavík.

"Fotografie vznikla neplánovaně uprostřed velmi teplého a suchého léta ve Velké Fatře. Ve skládacím fotostanu jsem čekal téměř do tmy. Ve chvíli, kdy jsem začal balit, se mezi mohutnými stromy pomalu blížil asi stopadesátikilový medvěd," popsal vznik snímku Ondruš.

Z druhé strany podle něj přišla medvědí rodina. Když samice spatřila medvěda, rozběhla se proti němu a střetli se v divokém a zuřivém souboji, který trval jen několik desítek sekund. "Zhruba po půlminutě skončil a medvědice se vrátila k mladým. V této chvíli jsem se začal třást z toho, co se právě odehrálo před mýma očima," uvedl autor snímku.

Miroslav Ondruš měl od útlého věku k přírodě velmi blízko. Vystudoval lesnickou fakultu ve Zvolenu a v lesnictví pracuje doteď. Fotografování je jeho koníčkem - ačkoliv absolvoval několik fotografických workshopů, považuje se za samouka. V dětství používal fotoaparát Zenit a snažil se dokumentovat krásy přírody. Vždy ho fascinoval život divoké zvěře, zejména velkých šelem.

Práce ho přivedla do Liptova, kde se začal focení šelem věnovat. Každé setkání s medvědem, vlkem nebo s rysem je pro něj neopakovatelným zážitkem. V současné době pracuje jako vedoucí lesní správy a nachází se v lese denně, svůj fotoaparát nosí pořád u sebe. Nyní už se nevěnuje pouze focení zvěře, ale i focení přírody od detailů květů až po krajinu.

K výstavě je připravený doprovodný program, který se bude konat v galerii Czech Photo Centre. Kromě přednášek zahrnuje i komentované prohlídky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist