https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejlepsi-fotografii-prirody-se-stal-snimek-plotu-s-pavouky-jakuba-hodane
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejlepší fotografií přírody se stal snímek plotu s pavouky Jakuba Hodáně

15.5.2024 19:09 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Fotografie plotu posetého pavučinami a pavouky Jakuba Hodáně se stala nejlepším snímkem přírody v soutěži Czech Nature Photo. Ocenění dnes organizátoři předali v Praze. Vítěze vybrala odborná porota s účastí rakouského fotografa Bernharda Schuberta z více než 2500 fotografií. S vyhlášením soutěže také začíná výstava v Czech Photo Centre v Nových Butovicích, kde budou vítězné a další vybrané snímky k vidění do 25. srpna.
 

Vítěznou fotografii s názvem Okno na onen svět pořídil Hodáň v australské oblasti Kuku Yalanji. Na tmavém pozadí je plot připomínající šestitabulkové okno, kterému dominuje šest pavouků. "Vítězná fotografie zaujala porotu v několika směrech. Autor výtvarnou formou pomyslně otevírá okno do světa pro mnohé ne zcela populárních tvorů. Snímek diváka nutí k zamyšlení nad dějovou linkou - jedná se o příběh jednoho, nebo šesti pavouků? Fotograf prokázal vysoké technické dovednosti, jasnou vizi a kreativní přístup. Nabízí nám tím neobyčejný pohled na 'obyčejný' motiv," řekl předseda poroty Petr Bambousek.

"Tato fotografie vznikla na cestě s kamarádem Adamem Javorčíkem v oblasti Kuku Yalanji v Austrálii. Na konci dlouhého dne, znaveni a s jasnou vidinou vychlazeného nápoje jsme po cestě domů narazili na plot plný pavučin, na tento zajímavý a temný motiv. Při pohledu na množství mrtvého hmyzu, kterému se tenhle plot stal osudným, mi okamžitě vytanula na mysli představa jakési brány či okna do podsvětí. Snímek vznikl pomocí dvou dálkově odpalovaných blesků a fotoaparátu s časovanou spouští umístěného na stativu," řekl Hodáň.

Jakub Hodáň, rodák ze slovenského Záhoří, se fotografování věnuje ve volném čase. Má slabost pro zvířata, která široká veřejnost nedoceňuje a často spíše zavrhuje.

Výstava Czech Nature Photo, která na soutěž přímo navazuje, bude mít venkovní i vnitřní část. Ve venkovní expozici se představí převážně žáci základních a studenti středních škol. Uvnitř galerie budou vystaveny oceněné a vybrané snímky profesionálních fotografek a fotografů.

Do soutěže své práce poslalo 256 fotografek a fotografů z Česka a Slovenska. Do čtvrtého ročníku soutěže pro žáky a studenty Czech Photo Junior se přihlásilo 173 soutěžících, kteří zaslali skoro 1000 snímků.

Fotografové mohli své snímky přihlásit do 11 kategorií. V kategorii Savci vyhrál Radek Karkys, v kategorii Plazi, obojživelníci a podvodní život získal cenu Radim Hlaváč. V kategorii Bezobratlí zvítězil Hodáň se snímkem pavouků, za Rostliny a houby dostala cenu Michaela Vinterová, za fotografii krajiny Vojtěch Herout a v kategorii Zvířata v lidské péči Martin Miklas. Tomáš Grim získal dvě ceny, v kategorii Ptáci a Cenu za nejlepší fotografii české přírody. Nejlepší sérii podle poroty vytvořil Jakub Joachim, přírodu v Praze nejlépe zachytil Michal Turek a v kategorii Zvířata ve svém prostředí vyhrál Petr Slavík.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist