https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejlepsi-system-trideni-odpadu-z-obalu-ma-v-cesku-beroun
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejlepší systém třídění odpadů z obalů má v Česku Beroun

14.6.2019 00:11 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Nejlepší systém sběru a třídění odpadů z obalů měl loni v Česku středočeský Beroun. / Ilustrační foto
Nejlepší systém sběru a třídění odpadů z obalů měl loni v Česku středočeský Beroun. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nejlepší systém sběru a třídění odpadů z obalů měl loni v Česku středočeský Beroun. Zvítězil v 15. ročníku soutěže O křišťálovou popelnici, jejíž výsledky byly vyhlášeny v Hradci Králové na konferenci Odpady a obce 2019. Oznámili to organizátoři soutěže. Do soutěže pořádané firmou Eko-kom, která organizuje sběr a recyklaci obalových odpadů, bylo zapojeno přes 6100 měst a obcí.
 

Obce jsou v soutěži hodnoceny podle výsledků v nakládání s komunálním odpadem. Hodnotí se množství vytříděného odpadu na osobu a rok pro každou komoditu. Posuzuje se i poměr tříděného odpadu a komunálního odpadu, hustota sběrné sítě či to, zda obec sbírá i nápojový karton, bílé sklo a kovy. Do soutěže jsou automaticky zahrnuty všechny obce, které jsou členy systému Eko-kom.

Beroun si hlavní cenu odnesl i v kategorii měst nad 5000 obyvatel. Druhé místo v kategorii obsadil Vimperk a třetí Olomouc. V kategorii obcí mezi 500 až 5000 obyvateli byly první Hovorany na Hodonínsku. Mezi obcemi do 500 obyvatel loni nejvíce třídili lidé v Neratově na Rychnovsku. Do užšího výběru postoupilo 66 nejlepších měst a obcí, a to po pěti zástupcích z každého kraje a hlavní město Praha.

Loni podle údajů společnosti Eko-kom každý občan republiky vytřídil v průměru 49 kilogramů papíru, skla, plastů a nápojových kartonů. V porovnání s rokem 2017 to bylo asi o dva kilogramy více. V recyklaci či v jiném využití končí 71 procent obalů. Možnost třídit odpady má 99 procent obyvatel ČR a 73 procent tak pravidelně činí.

Eko-kom má v Česku monopol na třídění a recyklace obalů. Jeho služby využívá 21.052 firem dodávajících na český trh balené zboží. Firma Eko-kom zajišťuje sběrná místa na tříděný odpad pro 6131 obcí. Po celé ČR je přes 413.000 barevných kontejnerů a menších nádob na třídění. Obce za třídění dostávají peníze.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist