https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejlepsi-system-trideni-odpadu-z-obalu-ma-v-cesku-litomysl
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejlepší systém třídění odpadů z obalů má v Česku Litomyšl

14.6.2018 00:28 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Litomyšl si hlavní cenu odnesla i v kategorii měst nad 10.000 obyvatel. Druhé místo obsadil Písek a třetí Bohumín. V kategorii obcí mezi 1000 až 10.000 obyvateli bylo první Týniště nad Orlicí, za kterým skončily Štěnovice a Ždírec nad Doubravou. Mezi obcemi do 1000 obyvatel loni nejvíce třídili lidé v Božím Daru a dále v Blatně a Podhradí nad Dyjí. / ilustrační foto
Litomyšl si hlavní cenu odnesla i v kategorii měst nad 10.000 obyvatel. Druhé místo obsadil Písek a třetí Bohumín. V kategorii obcí mezi 1000 až 10.000 obyvateli bylo první Týniště nad Orlicí, za kterým skončily Štěnovice a Ždírec nad Doubravou. Mezi obcemi do 1000 obyvatel loni nejvíce třídili lidé v Božím Daru a dále v Blatně a Podhradí nad Dyjí. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nejlepší systém sběru a třídění odpadů z obalů měla v Česku loni Litomyšl na Svitavsku. Zvítězila ve 14. ročníku soutěže O křišťálovou popelnici, jejíž výsledky byly vyhlášeny v Hradci Králové na konferenci Odpady a obce 2018. Oznámili to organizátoři soutěže. Do soutěže pořádané firmou Eko-kom, která organizuje sběr a recyklaci obalových odpadů, bylo zapojeno přes 6100 měst a obcí.
 

Obce jsou v soutěži hodnoceny podle výsledků v nakládání s komunálním odpadem. Klíčovými kritérii jsou tříděný sběr využitelných složek odpadů, hustota sběrné sítě a poměr směsného a tříděného odpadu. Do soutěže jsou automaticky zahrnuty všechny obce, které jsou členy systému Eko-kom.

Litomyšl si hlavní cenu odnesla i v kategorii měst nad 10.000 obyvatel. Druhé místo obsadil Písek a třetí Bohumín. V kategorii obcí mezi 1000 až 10.000 obyvateli bylo první Týniště nad Orlicí, za kterým skončily Štěnovice a Ždírec nad Doubravou. Mezi obcemi do 1000 obyvatel loni nejvíce třídili lidé v Božím Daru a dále v Blatně a Podhradí nad Dyjí. Do užšího výběru postoupilo letos 65 obcí a měst, své zástupce měly všechny kraje.

Loni podle údajů společnosti Eko-kom každý občan republiky vytřídil v průměru 47 kilogramů papíru, skla, plastů a nápojových kartonů. V porovnání s rokem 2016 to bylo asi o dva kilogramy více. V recyklaci skončí přes tři čtvrtiny obalů. Množství vytříděných odpadů rok od roku stoupá a pravidelně třídí odpad 73 procent obyvatel. Přístup ke kontejnerům na tříděný odpad mají obyvatelé na 99 procentech území a mohou využít více než 353.000 barevných kontejnerů a menších nádob.

Eko-kom má v Česku monopol na třídění a recyklace obalů. Jeho služby loni využívalo 20.778 firem dodávajících na český trh balené zboží. Firma Eko-kom zajišťuje sběrná místa na tříděný odpad pro 6123 obcí. Obce za třídění dostávají peníze.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist