https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejmene-sedmnact-ruznych-mikroorganismu-bylo-zjisteno-v-jezere-pod-taylorovym-ledovcem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejméně sedmnáct různých mikroorganismů bylo zjištěno v jezeře pod Taylorovým ledovcem

24.4.2009 19:19 | PRAHA (Ecomonitor)
V ekosystému, který je téměř dva miliony let izolován pod antarktickým ledovcem, je život. Mikroorganismy tam přežívají bez přístupu světla a kyslíku. Energii pro svůj život čerpají ze síry a železa, napsal server ScienceNow.org.
 

Antarktida, jezero Fryxellsee
Ani hlubiny mrazivé Antarktidy nejsou bez života. Na snímku jezero Fryxellsee.
Licence: Volné dílo (public domain)
Foto: Joe Mastroianni/National Science Foundation/Wikimedia Commons

Tento objev prý může poskytovat vysvětlení toho, jak život na Zemi přežil takzvanou „Snowball Earth.“ Někteří vědci se domnívají, že planeta v době asi před 750-800 miliony let prošla obdobím, kdy byla kompletně „pohřbená“ v ledu a život na ní skomíral.

Vědci našli mikrobiální život, přežívající na nejneobvyklejších místech: v hlubinách studeného a temného oceánu, v geotermálních otvorech i v nejhlubší vrstvě permafrostu. Od doby objevu antarktických glaciálních jezer na přelomu šedesátých a sedmdesátých let se vědci nepřestávají zajímat o to, zda jsou mikroorganismy také schopny vytvořit život samy pro sebe. Avšak obavy ze znečištění starodávných jezer při vrtání do ledovce stály výzkumu v cestě.

„Krvavé vodopády,“ proud slané vody vytékající z Taylorova ledovce nabízí alternativu. Jezero se nachází v hloubce 400 metrů pod ledovcem a z konce ledovce tryská voda bohatá na železo. Vytváří tak na ledu oranžové skvrny, protože voda při kontaktu s kyslíkem koroduje. Subglaciální jezero bylo nejprve součástí systému fjordů, ale Taylorův ledovec se nad ním před 1,5 až 2 miliony lety uzavřel a izoloval jej. Proud vody, který z něj vytéká, umožňuje vědcům zkoumat jezero bez nutnosti vrtání, a tedy bez rizika kontaminace.

Geomikrobioložka Jill Mikuckiová na univerzitě v Dartmouthu více než 6 let sbírala vzorky z „Krvavých vodopádů.“ Testy odhalily, že tato voda neobsahuje prakticky žádný kyslík. Přesto v ní žije nejméně 17 různých druhů mikroorganismů. Jak ale mohly tak dlouho přežít bez světla a kyslíku? Mikuckiová spolu se svými spolupracovníky podávají tři hlavní vysvětlení. Prvním je, že genetické rozbory mikrobů ukázaly na příbuznost objevených mikroorganismů s jinými, jež k dýchání používají síru namísto kyslíku. Druhé vysvětlení spočívá v izotopové analýze molekul sirovodíku. Ta ukázala, že si mikroorganismy přizpůsobily sulfáty v nějaké formě, ale neužívaly je přímo k dýchání. Třetím vysvětlením je, že tamní voda je bohatá na dvojmocné železo. K tomu prý mohlo dojít pouze v případě, že organismy přeměnily železo z jeho nerozpustné formy na železnatou rozpustnou formu.

Podle článku Jackie Gromové Ancient Ecosystem Discovered Beneath Antarctic Glacier vydaného na serveru ScienceNow.org dne 16. dubna 2009.


reklama

 
Kamila Pletánková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist