https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejstarsi-gorila-sveta-zijici-v-zajeti-oslavila-sedesatiny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejstarší gorila světa žijící v zajetí oslavila šedesátiny

24.12.2016 07:32 | COLUMBUS (ČTK)
Colo žije v ohijské zoo od svého narození v prosinci 1956. Tamní ošetřovatelé se o ni starali jako o miminko
Colo žije v ohijské zoo od svého narození v prosinci 1956. Tamní ošetřovatelé se o ni starali jako o miminko
Foto | Columbus Zoo / Flickr.com
Má tři děti, 16 vnoučat, 12 pravnoučat a tři prapravnoučata, nedávno jí odstranili zhoubný nádor, ale daří se jí dobře. Řeč není o stoleté babičce, ale o gorile Colo, která žije v zoologické zahradě u města Columbus v americkém státě Ohio a ve čtvrtek oslavila své šedesáté narozeniny. Všechny ostatní gorily na světě žijící v zajetí jsou mladší.
 

"Colo je příkladem pokroku, který zoologické zahrady udělaly v péči o zvířata," řekl podle agentury AP doktor Tom Meehan z chicagské zoo. Průměrný věk goril je zhruba pětatřicet let.

Colo žije v ohijské zoo od svého narození v prosinci 1956. Tamní ošetřovatelé se o ni starali jako o miminko, nosila prý i dětské oblečky a pila z lahve pro kojence. Když jí byly dva roky, seznámili ji chovatelé s Bongem, o půl roku mladším samcem z Afriky.

První potomek, gorilka Emmy, se Colo narodil v roce 1968, tedy ještě před jejími dvanáctými narozeninami. S Bongem měla ještě Oscara a Toni. V roce 1979 se jim narodilo první vnouče.

Nejstarším gorilím samcem v zajetí je Ozzie, který žije v zoo v Atlantě a je mu 55 let.

Důkazem veterinářské péče o zvířata v zoologických zahradách je i třináctiletá králice Emma ze zooparku v Seattlu, jíž se dostává akupunktury, masáží i laserové terapie. Na zápis do Guinnessovy knihy rekordů jí ale chybí ještě šest let.

Masáže i svého chiropraktika má i žirafa Tiki z Oaklandu, která je ve svých 27 letech jednou z nejstarších v USA. "Geriatrie je pravděpodobně jedním z největších úkolů pro veterináře v zoo," uvedl doktor Keith Hinshaw z Filadelfie.

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist