https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejvetsi-australske-fotovoltaicke-elektrarny-byly-uvedeny-do-provozu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Největší australské fotovoltaické elektrárny byly uvedeny do provozu

3.2.2016 05:41 | PRAHA (oEnergetice)
Austrálie spustila dvě nové fotovoltaické elektrárny. Na snímku 53MW elektrárna Broken Hill.
Austrálie spustila dvě nové fotovoltaické elektrárny. Na snímku 53MW elektrárna Broken Hill.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | ARENA
Koncem ledna byly slavnostně spuštěny dvě největší australské fotovoltaické elektrárny. Elektrárny, které jsou dohromady tvořeny více než dvěma miliony solárních panelů, byly vybudovány i díky podpoře 166,7 milionů dolarů od australské státní organizace Australian Renewable Energy Agency (ARENA). „V budoucnosti bude tento historický úspěch označen jako moment, kdy velké solární elektrárny začaly být hlavním přispěvatelem australské energetiky,“ komentoval spuštění elektráren Ian Kay, výkonný ředitel ARENA.
 

Fotovoltaická elektrárna Nyngan s instalovaným výkonem 102 MW a 53MW elektrárna Broken Hill mají ročně vyrobit okolo 360 GWh elektřiny, což by stačilo na pokrytí spotřeby více než 50 tisíc průměrných australských domácností.

„Naše dvě elektrárny představují zrození velkých solárních projektů v Austrálii a dále navyšují rekord společnosti AGL, která za posledních deset let vybudovala obnovitelné zdroje v hodnotě přibližně 2 miliardy dolarů. Míříme za nízkouhlíkovou budoucností a AGL chce být lídrem při tomto přechodu,“ řekl výkonný ředitel společnosti AGL Andy Vesey.

Austrálie má pro fotovoltaické elektrárny ideální klimatické podmínky. I díky tomu zaznamenal fotovoltaický průmysl v Austrálii v minulých letech velký rozvoj a to především v oblasti malých střešních elektráren. Podle oficiálních dat australského regulátora Clean Energy Regulator je v Austrálii na střechách budov instalováno již téměř 1,5 milionu těchto instalací s celkovým výkonem přesahujícím 4,5 GW. To dělá z Austrálie zemi s největším podílem domů se střešní fotovoltaickou elektrárnou na světě.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Jan Budín
Autor je redaktorem serveru oEnergetice.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist