https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejvetsim-ropakem-v-roce-1999-byl-poslanec-drda
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Největším ropákem v roce 1999 byl poslanec Drda

28.4.2000 13:51 | BRNO (EkoList)
Titul Ropák roku 1999 letos získal poslanec za ODS a bývalý primátor Liberce Jiří Drda. EkoList o tom informoval Miroslav Patrik z brněnské pobočky Dětí Země, který udělování tohoto titulu koordinuje. Pro udělení titulu právě Drdovi hlasovalo 101 ze 121 členů rozhodčí komise. Spolu s titulem Ropák roku (za antiekologický čin) bylo dnes v Brně předáno i ocenění Zelená perla roku 1999 za nejabsurdnější výrok, týkající se životního prostředí. Držitelem Zelené perly se stal bývalý přednosta jindřichohradeckého okresu Lukáš Mikulecký tvrzením, že "zachovalá příroda je pro Jindřichohradecko, které dnes patří již mezi pět nejchudších okresů v republice, vlastně prokletím."
 

Jiří Drda, poslanec, bývalý liberecký starosta a předseda představenstva společnosti Termizo, která provozuje v Liberci spalovnu odpadů, získal svůj titul mimo jiné za prosazování novely zákona na ochranu přírody a krajiny, která měla za cíl omezit jeho účinnost, za blokování vyhlášení NP České Švýcarsko, za prosazování posunutí zákazu PVC či za podporu dovozu odpadů do ČR ze zahraničí.

V anketě Ropák roku se na druhém místě umístil ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr za prosazení dostavby Temelína a za energetickou koncepci a na třetím místě pak pražský radní Zdeněk Kovářík.

Druhý v anketě Zelená perla roku skončil stínový ministr dopravy za ODS za svůj výrok, že "dálnice jsou vlastně ekologickou stavbou, protože motory při jízdě po nich pracují v optimálním režimu a tudíž vypouštějí méně zplodin" (EkoList 1/99). Na třetím místě skončil další ze stínovým ministrů, tentokrát životního prostředí, Václav Mencl za to, že na otázku Lidových novin "Co konkrétního jste udělal za půl roku ve své funkci?" odpověděl: "Zpracovávám hodnocení životního prostředí v ČR s ohledem na stranický program" (Mencl je členem ODS).


reklama

 
Jakub Kašpar
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist