https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejvic-elektromobilu-je-registrovanych-v-praze-casto-jezdi-jinde
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejvíc elektromobilů je registrovaných v Praze, často jezdí jinde

20.11.2020 00:28 | BRNO (ČTK)
Prodej nových elektromobilů na českém trhu v posledních letech roste.
Prodej nových elektromobilů na českém trhu v posledních letech roste.
Licence | Volné dílo (public domain)
Nejvíce elektromobilů za letošní tři čtvrtletí lidé registrovali v Praze, nejvíce aut na plynový pohon v Moravskoslezském kraji. Údaje zveřejnilo Centrum dopravního výzkumu (CDV).
 

Z celkového počtu 5551 elektromobilů registrovaných za prvních devět měsíců letošního roku bylo 2369 registrováno v Praze. Lukáš Kadula z CDV ale upozorňuje, že reálně mohou tyto elektromobily jezdit v jiných krajích. "Je nutné si uvědomit, že dlouhodobě více než 70 procent nových osobních automobilů je v České republice registrováno jako firemních. Řada těchto registrací je na firmy sídlící v Praze, mimo jiné leasingové společnosti. Proto mohou být data oproti tomu, kde jsou převážně tato vozidla reálně provozována, těmito skutečnostmi zkreslena," uvedl Kadula.

Auta na plynový pohon, po sečtení aut na LPG i CNG, byla zase nejčastěji registrována v Moravskoslezském kraji. Lidé od ledna do září letos přihlásili 21 014 aut na pohon CNG a 106 076 aut na LPG. Celkem 18 368 aut na LPG bylo registrováno na severu Moravy a ve Slezsku, dalších 2472 aut bylo na CNG pohon. Registrovaná auta na LPG byla obecně starší než například elektromobily. Zatímco 30 procent elektromobilů registrovaných za tři čtvrtletí bylo vyrobeno v letošním roce, 75 procent aut na LPG bylo vyrobeno před rokem 2009.

Prodej nových elektromobilů na českém trhu v posledních letech roste. Za letošní tři čtvrtletí se podle údajů Svazu dovozců automobilů meziročně zvýšil o 195 procent na 1732 aut. Prodej hybridních vozů se zvýšil o 44 procent na 8310 aut. Prudký nárůst o 360 procent zaznamenaly plug-in hybridy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist