https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejvice-antiekologicky-vyrok-pronesl-byvaly-primator-ceskych-budejovic-svoboda
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejvíce antiekologický výrok pronesl bývalý primátor Českých Budějovic Svoboda

30.6.2023 16:22 | BRNO (ČTK)
Nejvíce antiekologický výrok loni pronesl tehdejší primátor Českých Budějovic a současný městský a krajský zastupitel Jiří Svoboda (ANO). Myslí si to porotci ankety Zelená perla, kterou organizuje spolek Děti Země. Svoboda loni v srpnu v týdeníku Respekt uvedl, že jsou řeky ve městě nákladnou dopravní překážou a že by plocha lépe posloužila jako parkoviště. Na druhém místě 28. ročníku ankety skončila senátorka Daniela Kovářová (nez.), třetí je senátor a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa (ODS).
 

Komisi nejvíce zaujal Svobodův výrok, který zněl: "Ve vztahu k městu jsou řeky (máme dvě) spíše nákladnou dopravní překážkou – musíme stavět a opravovat mosty a řešit následky povodní či zachraňovat topící se. Také musíme pravidelně trénovat stavby protipovodňových stěn a v případě povodní je montovat. Pokud by trvale zmizely, pominou i výše zmíněné problémy, ušetříme v rozpočtu, plochu využijeme pro parkování, které nám zoufale chybí (naše město má pouhých 55 km2)". Opověděl takto na otázku Respektu, co by se stalo, kdyby ve městě vyschla řeka. Poté ještě doplnil, že by se zhoršilo mikroklima a hovořil také o možnosti využití řek pro rekreaci a turistický ruch.

Těsně druhá Kovářová řekla, že "S přírodou je třeba bojovat a ne ji chránit. Příroda je ohromně silná a lidská činnost je vlastně kultivačního charakteru". Reagovala tak na dotaz Reflexu, zda je lépe přírodu chránit, nebo bohatnout ve zhoršujícím se prostředí.

Třetí Jirsa je dlouhodobým odpůrcem bezzásahových zón v národních parcích. "Ideologie bezzásahovosti patří do stejné kategorie jako další moderní levicové ideologie, genderismus, multikulturalismus, klimatismus, neomarxismus, Black lives matter či Me too, které jsou plodem bohaté a rozmařilé společnosti a sociálních sítí," napsal v komentáři pro deník Právo. Podle Miroslava Patrika z Dětí Země však není ochrana přírody ideologickým tématem a řeší ji levicoví i pravicoví voliči, liberálové i konzervativci.

Lidé letos poslali do ankety 26 výroků, do finále se jich dostalo 18 od 12 autorů. Z 94členné komise hlasovalo 82 lidí, mezi nimiž jsou ekologové, vědci či publicisté. "I letos se do finále dostali matadoři a někdejší vítězové, bývalí prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman, kteří oba komentovali požár v Národním parku České Švýcarsko. Klaus skončil šestý, Zeman osmý," řekl Patrik. Zeman uvedl, že za požár nemohou jen trempové, ale také tisíce uschlých stromů "napadené Bursíkovým kůrovcem a zrůdná filozofie bezzásahových zón". Klaus spojil požár s tím, že jde o selhání vlády, která je podle něj přes proklamovanou pravicovost stejně zeleně militantní jako vlády předchozí.

Patrik také uvedl, že se charakter antiekologických výroků postupně mění. Zatímco dříve šlo často o krátké, břitké i zábavné výroky, nynější generace už není tak zábavná. "Často jde o agresivní odsudek ochrany a ochránců životního prostředí," řekl Patrik.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist