https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejvyssi-americky-diplomat-v-cine-rezignoval-kvuli-trumpovi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejvyšší americký diplomat v Číně rezignoval kvůli Trumpovi

7.6.2017 09:30 (ČTK)
Rank řekl zaměstnancům velvyslanectví, že dostal nařízení předložit čínským úřadům oficiální zprávu o rozhodnutí USA stáhnout se z globální klimatické dohody a že nemůže toto rozhodnutí z vlastního přesvědčení obhajovat. / ilustrační foto
Rank řekl zaměstnancům velvyslanectví, že dostal nařízení předložit čínským úřadům oficiální zprávu o rozhodnutí USA stáhnout se z globální klimatické dohody a že nemůže toto rozhodnutí z vlastního přesvědčení obhajovat. / ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Americký chargé d’affaires v Číně David Rank rezignoval na svou funkci. Nejvýše postavený americký diplomat v Číně podle tisku demisi zdůvodnil tím, že nesouhlasí s klimatickou politikou šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Ten minulý týden oznámil, že Spojené státy odstupují od pařížské dohody o ochraně klimatu z roku 2015.
 

Podle zpravodajského serveru BBC News Rank řekl zaměstnancům velvyslanectví, že dostal nařízení předložit čínským úřadům oficiální zprávu o rozhodnutí USA stáhnout se z globální klimatické dohody a že nemůže toto rozhodnutí z vlastního přesvědčení obhajovat.

Ministerstvo zahraničí Spojených států Rankovu rezignaci potvrdilo a uvedlo, že na jeho místo nastoupí vedoucí ekonomického úseku ambasády Jonathan Fritz. Důvody Rankovy demise ministerstvo nechtělo upřesnit.

Rank, který má za sebou 27letou diplomatickou kariéru a působil mimo jiné na zastupitelstvech v Afghánistánu, na Tchaj-wanu, v Řecku a na Mauriciu, byl do funkce jmenován v lednu 2016 a byl v současnosti nejvýše postaveným diplomatem USA v Číně. Trump po svém nástupu do úřadu vybral na tento post bývalého guvernéra státu Iowa Terryho Branstada, který má na místo velvyslance Spojených států v Číně nastoupit během tohoto měsíce.

Trump již během předvolební kampaně prohlásil, že globální oteplování je podvod. Jeho oznámení z minulého týdne o odstoupení USA od pařížské dohody o ochraně klimatu, kterou v roce 2015 podepsalo 195 zemí, vyvolalo po celém světě ostré kritiky. Pařížská dohoda si za hlavní cíl klade prostřednictvím omezení emisí skleníkových plynů udržet zvyšování teploty výrazně pod dvěma stupni Celsia v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Podle Trumpa za to USA platí nespravedlivě vysokou cenu oproti dalším zemím.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist