https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejvyssi-soud-potvrdil-ze-kreuziger-nemusi-prodavat-pozemky-u-zhuri
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejvyšší soud potvrdil, že Kreuziger nemusí prodávat pozemky u Zhůří

11.12.2019 00:25 | VIMPERK (ČTK)
Bývalému cyklistickému závodníkovi Romanu Kreuzigerovi staršímu zůstanou pozemky v lokalitě někdejší šumavské obce Zhůří. / Na ilustračním fotu Zhůří u Horské Kvildy
Bývalému cyklistickému závodníkovi Romanu Kreuzigerovi staršímu zůstanou pozemky v lokalitě někdejší šumavské obce Zhůří. / Na ilustračním fotu Zhůří u Horské Kvildy
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | npsumava.cz
Bývalému cyklistickému závodníkovi Romanu Kreuzigerovi staršímu zůstanou pozemky v lokalitě někdejší šumavské obce Zhůří. Louky a pastviny o rozloze přibližně 10 hektarů chtěl od podnikatele Kreuzigera koupit Šumavský národní park. Nejvyšší soud (NS) však tento nárok parku zamítl. Potvrdil tak verdikty okresního i krajského soudu.
 

NP Šumava chtěl získat pozemky, protože podle něj je původní vlastníci měli nejprve nabídnout státu. Nestalo se tak a místo prodali Kreuzigerovi za 8,8 milionu korun. Park proto chtěl věc řešit soudně, ale nyní neuspěl ani s dovoláním k NS. "Odvolací soud se ztotožnil se skutkovými a právními závěry soudu prvního stupně a dodal, že pozemky jsou na území zaniklé obce Zhůří," stojí v rozhodnutí NS, na nějž upozornila Česká televize. Všechny pozemky jsou podle soudu ve třetí zóně národního parku, která není určena k tomu, aby tam nemohly být například rekreační aktivity.

"Rozhodnutí Nejvyššího soudu Správa NP Šumava respektuje. To však nic nemění na tom, že pozemky mají vysokou přírodní hodnotu a že Správa bude s vlastníkem dál hledat řešení, které povede k tomu, aby na pozemcích nevznikly žádné stavby. Možný je výkup či směna," řekl mluvčí parku Jan Dvořák.

Kreuziger chce v místech zaniklé obce Zhůří vybudovat ekofarmu se zázemím. Jeho záměr však v minulém týdnu nepodpořil odbor životního prostředí plzeňského krajského úřadu, který posuzoval možný vliv zamýšlených staveb na životní prostředí (EIA). Podle něj by projekt trvale i dočasně poškodil přírodní biotopy a negativně ovlivnil přírodní funkce krajiny a krajinný ráz.

Proti záměru zastavět louky u Zhůří na Klatovsku jsou někteří přírodovědci a ekologové. Podle nich jsou opuštěné náhorní lučiny velmi cenné a stavby by zasáhly a poškodily stanoviště chráněné soustavou Natura 2000 a zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist