https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejvyssi-soud-usa-zablokoval-obamuv-plan-na-snizeni-emisi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejvyšší soud USA zablokoval Obamův plán na snížení emisí

10.2.2016 23:06 | WASHINGTON (ČTK)
Prezident Obama loni navrhl snížit do roku 2030 pokles emisí CO2 v porovnání s rokem 2005 o 32 procent. USA patří k největším znečišťovatelům ovzduší na planetě.
Prezident Obama loni navrhl snížit do roku 2030 pokles emisí CO2 v porovnání s rokem 2005 o 32 procent. USA patří k největším znečišťovatelům ovzduší na planetě.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Rozhodnutí nejvyššího soudu pozastavit plán na snížení emisí oxidu uhličitého do ovzduší nenaruší splnění amerického závazku z prosincového klimatického summitu v Paříži. Uvedl to dnes Bílý dům v reakci na úterní rozhodnutí nejvyšší soudní instance USA komplikující základní plán boje prezidenta Baracka Obamy se změnami klimatu. Bílý dům prý s výrokem nesouhlasí a očekává, že nová emisní pravidla obstojí v soudní při.
 

Soud vyhověl žádosti 27 států a firem, aby byla odložena redukce vypouštění škodlivin, dokud nebudou ukončeny soudní pře. Podle odpůrců nová pravidla povedou k uzavírání elektráren a ke zvýšení účtů za elektřinu.

Prezident Obama loni navrhl snížit do roku 2030 pokles emisí CO2 v porovnání s rokem 2005 o 32 procent. USA patří k největším znečišťovatelům ovzduší na planetě a v minulosti se odmítaly připojit k závazkům z mezinárodních klimatických konferencí. Obama si však boj s klimatickými změnami stanovil za jednu z priorit. Podle Sama Adamse z Ústavu pro světové zdroje (WRI) je právě tento Obamův plán důležitý pro dodržení pařížské dohody o ochraně klimatu z loňského prosince.

Mluvčí Bílého domu Eric Schultz dnes uvedl, že navzdory soudnímu rozhodnutí není americký závazek z Paříže ohrožen, neboť USA mají další prostředky, jak jej naplnit. Především prý jde o daňové zvýhodnění pro zdroje ekologické energie, které loni Washington významně rozšířil. "Tyto daňové výhody budou mít v krátkodobém horizontu větší dopad než Plán čisté energie (Clean Power Plan)," řekl Schulz podle agentury Reuters.

Bílý dům zároveň doufá, že zmíněné pře vyhraje. Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) prý bude pokračovat v práci se státy, které chtějí spolupracovat, a bude dále činit "agresivní kroky" ke snížení emisí oxidu uhličitého. Podle nových pravidel bude každý stát muset předložit plán opatření ke splnění emisních limitů do letošního září, požádá-li o výjimku, pak do září 2018.

Plán čisté energie má kritiky z řad republikánů, ale i některých demokratů, kteří se obávají nepříznivých dopadů na ekonomiku. Loni v říjnu napadla skupina států, v čele s velkým producentem uhlí Západní Virginií a ropným Texasem, Obamův plán u soudu.

Odpůrcům plánu vyhověl v úterý Nejvyšší soud hlasy pěti ku čtyřem, takže nové nařízení nemůže vstoupit v platnost, dokud soudní pře neskončí.

Plán Obamovy administrativy naopak podpořila necelá dvacítka států spolu s Národní ligou měst, která reprezentuje přes 19.000 amerických měst.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist