https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nejvyssi-spravni-soud-dal-zelenou-obchvatu-breclavi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nejvyšší správní soud dal zelenou obchvatu Břeclavi

4.4.2018 10:40 (ČTK)
Obchvat Břeclavi se plánuje dlouhé roky. Z města má odvést dopravu ze silnice I/55, která Břeclavi působí velké dopravní komplikace. U krajského soudu ale uspěly loni v březnu spolky Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu a Voda z Tetčic, které se dožadovaly takzvaného naturového posouzení. / Ilustrační foto
Obchvat Břeclavi se plánuje dlouhé roky. Z města má odvést dopravu ze silnice I/55, která Břeclavi působí velké dopravní komplikace. U krajského soudu ale uspěly loni v březnu spolky Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu a Voda z Tetčic, které se dožadovaly takzvaného naturového posouzení. / Ilustrační foto
Obchvat okolo Břeclavi lze stavět. Nejvyšší správní soud (NSS) totiž zrušil rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který loni stavbu pozastavil, uvedla včera v tiskové zprávě mluvčí NSS Sylva Dostálová. Obchvat má vést chráněným územím Natura 2000, což vadí aktivistům, kteří se proto dožadovali takzvaného naturového hodnocení. Podle NSS ale není v této fázi třeba, ochranu území mají zajistit kompenzační opatření. Krajský soud se tímto rozhodnutím musí řídit.
 

Obchvat Břeclavi se plánuje dlouhé roky. Z města má odvést dopravu ze silnice I/55, která Břeclavi působí velké dopravní komplikace. U krajského soudu ale uspěly loni v březnu spolky Děti Země - Klub za udržitelnou dopravu a Voda z Tetčic, které se dožadovaly takzvaného naturového posouzení.

Krajský soud z jejich popudu zrušil rozhodnutí krajského úřadu a ministerstva o uložení kompenzačních opatření, která měla zmírnit negativní dopady stavby a nařídil tehdy nejprve zpracovat posouzení vlivu na životní prostředí.

Obecně posuzování vlivu staveb na životní prostředí se nazývá EIA, naturové hodnocení se provádí stejným způsobem, ale je zaměřené na ochranu evropsky významných lokalit nebo ptačích oblastí.

NSS ale nyní konstatoval, že naturové hodnocení není nutné provést, protože z ustálené rozhodovací praxe Soudního dvora Evropské unie vyplývá, že se povinnost nevztahuje na projekty s podanou žádostí před vstupem členského státu do Evropské unie. U obchvatu Břeclavi byl formálně projekt zahájený v listopadu roku 2003, Česká republika vstoupila do EU až v květnu 2004.

Podle Dostálové se unijní ochrana uplatní i v tomto případě, avšak nikoliv prostřednictvím naturového hodnocení. Nejvyšší správní soud uvedl, že je nezbytné zajistit především kompenzační opatření. Obsahují například výsadbu stromů nebo vytvoření tůněk pro chráněné živočichy i kosení luk a odstranění nepůvodních druhů.

"Není to ani úspěch, ani prohra. Naturační řízení sice neproběhne, ale byla uložena rozsáhlá kompenzační opatření," zhodnotil rozhodnutí Miroslav Patrik z organizace Děti Země. Podle něj se bude muset odhadem pět až sedm let čekat, zda budou kompenzační opatření funkční, potom bude projekt moci postoupit.

Rozhodnutí přivítal starosta Břeclavi Pavel Dominik (Pro Region). "Pro nás je to pozitivní zpráva a krok dobrým směrem," podotkl. Rozhodnutí zatím nemá Ředitelství silnic a dálnic ČR. "Obecně lze ale říct, že jakékoliv odblokování přípravy liniové stavby, kterou někdo blokuje z nějakých neracionálních důvodů, je dobré. Pokud se postupem času dostaneme do legislativního procesu, který umožní připravovat velké stavby, aby netrpěly obstrukcemi, bude to velké vítězství," řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist