https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nekrmbrouka.cz-pomaha-drobnym-vlastnikum-lesu-proti-suchu-a-kurovci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nekrmbrouka.cz pomáhá drobným vlastníkům lesů proti suchu a kůrovci

2.4.2019 14:08 | PRAHA (Ekolist.cz)
Nekrm brouka.
Nekrm brouka.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Web Nekrmbrouka.cz přináší jednoduché a srozumitelné informace, jak postupovat v ochraně lesa a podle organizátorů je jedním z kroků, jak plošně zapojit maximum vlastníků do boje s kůrovcovou kalamitou. Web spustily Lesnická práce a PEFC Česká republika s odbornou garancí Lesní ochranné služby Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti.
 

„V České republice je více než 300 tisíc drobných vlastníků, kteří obhospodařují téměř třetinu lesů. Často jim ale chybí informace, jak v kalamitní situaci co nejefektivněji postupovat nebo kde hledat pomoc," říká Stanislav Slanina, výkonný ředitel PEFC ČR. "Právě dostupnost srozumitelných informací považujeme za nezbytnou součást úspěšných snah o omezení dopadů sucha a následné kůrovcové kalamity na celou společnost.“

„Kalamitní situace se rozvinula na téměř celém území našeho státu. Je proto naprosto klíčové, aby s kůrovcem bojovali všichni, i ti nejmenší vlastníci lesů," říká spoluautor projektu Jan Příhoda. V současnosti je kůrovec extrémně přemnožen a stromy jsou oslabeny suchem. "Zanedbání péče i o malý kus lesa znamená ohrožení lesů v širokém okolí,“ říká Příhoda.

Portál Nekrmbrouka.cz obsahuje stručné informace o rozvoji a dopadech kůrovcové kalamity a konkrétní návody, jak postupovat v ochraně lesa proti kůrovcům, v zimním a letním období.

Je strukturován do třech hlavních informačních částí. Základním informačním blokem je takzvané kůrovcové kalamitní desatero, kde jsou jednoduchými formulacemi popsány základní kroky ochrany porostů před kůrovci. Textovou část doplňuje praktický videonávod, zaměřený na postupy dostupné pro drobné vlastníky. Pro řešení konkrétních problémů je v rámci tohoto projektu naplánováno také telefonické poradenství v podobě tzv. kůrovcové linky (jeho plné spuštění bude záviset na finanční podpoře projektu).


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist