https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nektere-male-vodni-elektrarny-mozna-opet-ziskaji-podporu-statu-3
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Některé malé vodní elektrárny možná opět získají podporu státu

22.11.2016 09:05 | PRAHA (ČTK)
Vláda asi bude neutrální k senátorské novele, podle níž výrobci elektřiny z rekonstruovaných malých vodních elektráren získají podporu státu, o kterou byli počátkem roku připraveni.  Na ilustračním snímku malá vodní elektrárna Kozmice.
Vláda asi bude neutrální k senátorské novele, podle níž výrobci elektřiny z rekonstruovaných malých vodních elektráren získají podporu státu, o kterou byli počátkem roku připraveni. Na ilustračním snímku malá vodní elektrárna Kozmice.
Foto | Bugear / Wikimedia Commons
Vláda asi bude neutrální k senátorské novele, podle níž výrobci elektřiny z rekonstruovaných malých vodních elektráren získají podporu státu, o kterou byli počátkem roku připraveni. Změnu má přinést senátorská novela o podporovaných zdrojích energie. O novele rozhodne Sněmovna. Kabinet by dal podle předkládací zprávy ale přednost tomu, aby byla věc řešena její připravovanou novelou.
 

"Senátní návrh spočívá v novelizaci přechodného ustanovení, které již navíc nabylo účinnosti. Tento přístup nepovažuje vláda s ohledem na charakter a účel přechodných ustanovení za vhodný," stojí v návrhu vládního stanoviska. Podle něj by náprava měla být zjednána přímou změnou vlastního textu zákona, nikoli přechodných ustanovení.

Senátní novela se podle její autorky Jitky Seitlové (za SZ) týká téměř stovky malých vodních elektráren, které byly rekonstruovány nebo modernizovány od října 2013 do konce loňského roku. Nárok na podporu měli výrobci energie z těchto elektráren jen do konce roku 2015. Připravila je o něj v přechodných ustanoveních loňská změna zákona, podle níž byly takovéto elektrárny uvedeny do provozu až k letošnímu 1. lednu, přestože fungovaly už dříve.

Senátorská novela by to měla napravit, pokud ji poslanci dokážou přijmout ve zrychleném projednávání. Seitlová chce pro výrobce elektřiny z těchto elektráren kompenzaci za nevyplacenou podporu v letošním roce. Celková letošní výše nyní neposkytované podpory pro tyto elektrárny dosahuje zhruba 210 milionů korun.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist