Někteří chovatelé nevyšetřují podezřelý skot
Podle mluvčího to platí například o brucelóze skotu, která působí nakažlivé zmetání (předčasné porody) skotu a je přenosná i na člověka, u kterého se stejně jako u zvířat projevuje potraty. "Každý chovatel má tedy povinnost nechat vyšetřit na brucelózu každý podezřelý kus - vyplývá to i z veterinárního zákona a každoročního Věstníku Ministerstva zemědělství," uvedl Duben.
Vyšetření přitom chovatele nic nestojí - podle Dubna je hrazeno z rozpočtu SVS. "Inspektoři okresních veterinárních správ však zjišťují, že kupodivu existují chovy, kde již roky nebyla žádná zmetající kráva podrobena vyšetření, popřípadě těchto vyšetření bylo neúměrně málo a přitom mají některé statut brucelózy prostý. Těžko obstojí argument, že žádné krávy v chovu nezmetaly, když je možné se o opaku snadno přesvědčit v evidenci, kterou chovatel musí vést," konstatoval Duben.
Ústřední ředitel SVS Josef Holejšovský proto podle Dubna upozorňuje všechny okresní veterinární správy, aby v případě uvedených zjištění na místě odebrali chovům osvědčení o tom, že chov je prostý nákaz.
Brucelóza se podle Dubna v ČR vyskytla naposledy v roce 1964, od té doby je ČR této nákazy prostá a v současné době žádá EU v rámci předvstupních jednání, aby byla Evropskou komisí v okamžiku vstupu uznána jako země prostá tuberkulózy, leukózy skotu a brucelózy skotu. V případě brucelózy je pak povinností dokladovat právě to, že vyšetřují na brucelózu všechny krávy, které zmetají - předčasně porodí.
"Je jasné, že potvrzení statutu "prostoty", které není doloženo nezbytným vyšetřováním všech teoreticky nemocných zvířat ve všech případech, nejen v případě brucelózy, je zcela bezcenné," zdůraznil Duben.
reklama