Němcům se nelíbí postup Čechů v kauze nových vodních děl na Labi
Podle německých aktivistů nedává české ministerstvo životního prostředí reálnou možnost německé veřejnosti seznámit se s možnými dopady obou vodních děl na přírodu. Smlouva o spolupráci mezi ČR a Německem totiž stanovuje, že plánované stavby mají být posuzovány podle Úmluvy o posuzování přeshraničních vlivů staveb (tzv. Espoo konvence) i přesto, že Češi dosud tuto smlouvu neratifikovali.
Podle Olferta spolkové i saské ministerstvo životního prostředí dostalo od svých českých kolegů celou dokumentaci k dílům pouze v češtině a tak požádalo o prodloužení lhůty k připomínkování. "České MŽP stanovilo lhůtu na padesát dní a na žádosti o prodloužení nereagovalo," tvrdí Olfert. Podle něj navíc dokumentace s možnými přeshraničními vlivy obou staveb vůbec nepočítá a zabývá se jen dopady na životní prostředí v jejich bezprostředním okolí.
Česko-německou Alianci pro záchranu dolního Labe, která vznikla v listopadu 2000 v Drážďanech, tvoří šestnáct nevládních organizací devět německých a sedm českých. V posledních dnech se k ní připojily například Hnutí Duha Ústí nad Labem a sdružení Pro přírodu.
reklama