https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecke-urady-proveruji-zda-tovarna-tesly-dodrzuje-povoleni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Německé úřady prověřují, zda továrna Tesly dodržuje povolení

20.12.2022 00:47 | BERLÍN (ČTK)
Zdroj | Pexels
Německé úřady prověřují, zda americký výrobce elektromobilů Tesla provozuje svou továrnu v Braniborsku ve shodě s povoleními. Braniborský úřad pro životní prostředí totiž podle zjištění stanice RBB24 podal na Teslu trestní oznámení kvůli nedovolenému provozu skladu nebezpečných látek.
 
Případ má na starosti státní zastupitelství v braniborské metropoli Postupimi, které zjišťuje, zda výrobce nepoužívá dočasný sklad pro nebezpečné látky v rozporu se zákony. Jádrem sporu je to, zda dané zařízení má všechna potřebná oprávnění. Pokud by se podezření zemského úřadu pro životní prostředí, který patří pod braniborské ministerstvo životního prostředí, prokázalo, hrozí za takové jednání vedle pokuty až tři roky vězení.

Podle RBB24 není přesně jasné, o jaké zařízení se v braniborské továrně jedná. Státní zastupitelství to odmítlo upřesnit, na dotazy nereagovaly ani zemské ministerstvo a výrobce aut. Stanice rovněž poznamenala, že Tesla teprve před týdnem dodatečně požádala pro braniborskou továrnu o povolení pro recyklační zařízení, které předtím provozovala bez úředního souhlasu.

Tesla, v jejímž čele stojí miliardář Elon Musk, je největším výrobcem elektromobilů na světě. Závod u braniborské obce Grünheide nedaleko Berlína je zatím jedinou továrnou Tesly v Evropě. Provoz zde začal oficiálně v březnu, nyní zde pracuje přes 7000 lidí, kteří vyrábí zhruba 2000 vozů týdne. Tesla již dříve uvedla, že časem by měl počet zaměstnanců dosáhnout 12 000. V plánu je ale ještě další rozšíření produkce, takže i počet pracovních míst by měl být poté větší.

Ne všichni ale mají z příchodu Tesly radost. Obavy vyjadřují místní obyvatelé a ekologické spolky, podle kterých americký výrobce aut rozhodně není ekologickým podnikem. Aktivisté poukazují nejenom na rozsáhlé vykácení 70 hektarů borového lesa kvůli výstavbě, ale také na možné ohrožení vodních zdrojů. Závod totiž stojí v idylickém a chráněném prostředí nedaleko turisticky atraktivního starého toku Sprévy.


reklama

 
Aleš Zápotocký
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist