https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecko-predstihlo-norsko-v-poctu-prodanych-elektroaut
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Německo předstihlo Norsko v počtu prodaných elektroaut

17.7.2019 00:17 (ČTK)
Poptávka po elektromobilech roste navzdory tomu, že klíčové automobilové trhy slábnou. / Ilustrační foto
Poptávka po elektromobilech roste navzdory tomu, že klíčové automobilové trhy slábnou. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Německo poprvé předstihlo Norsko a stalo se třetím největším trhem s elektromobily. V první polovině roku se ve více než 80milionovém Německu prodalo 48.000 nových elektroaut, zatímco v pětimilionové severské zemi, která byla léta evropskou jedničkou, jich bylo 44.000. Nejvíce elektrovozů si ale i nadále najde majitele v Číně, za níž následují Spojené státy. Zjistila to studie nezávislého německého institutu pro automobily a mobilitu (CAM).
 

Poptávka po elektromobilech roste navzdory tomu, že klíčové automobilové trhy slábnou. V Číně se v období od ledna do června zvýšila o 52 procent, když se prodalo 628.000 elektrovozů. Jejich podíl na trhu přitom stoupl na 5,1 z 2,9 procenta.

V Norsku se podíl elektromobilů na trhu zvýšil na 56 procent. V samotném prvním letošním čtvrtletí byl nárůst ještě strmější, činil 61 procent. V loňském prvním pololetí podíl elektromobilů na norském trhu s automobily představoval 47 procent. Celkem se tohoto typu vozů v první polovině roku v zemi prodalo meziročně o 22 procent více.

Na druhém největším světovém trhu v USA našlo v prvním pololetí nového majitele o 20 procent více elektrovozů, prodalo se jich 149.000. Jejich podíl na trhu, který jako celek vykázal pokles o 2,3 procenta, pak v celosvětovém srovnání zůstává nízký - stoupl ovšem na 1,8 z 1,4 procenta. Největší zájem byl o elektrovozy Tesla, jejichž podíl na všech prodaných elektromobilech činil 56 procent. Jen v červnu automobilka podnikatele Elona Muska prodala 21.000 vozů typu Model 3.

Německo za sebou v absolutních prodejních číslech v prvních šesti měsících roku nechalo Norsko. Ačkoli německý automobilový trh v pololetí stagnoval, trh s elektromobily stoupl o 41 procent. Podíl elektromobilů na trhu se pak meziročně zvýšil na 2,6 procenta z 1,8 procenta.

Podle šéfa studie Stefana Bratzela je elektromobilita na cestě zaznamenat průlom na hlavních automobilových trzích, očekává jej ale až po roce 2020. Bratzel také zdůraznil, že je pozoruhodné, jak se prodeji elektromobilů daří porážet trh jako celek. Tento trend se ovšem týká pouze čistých elektromobilů, prodej plug-in hybridních vozidel v současnosti klesá, upřesňuje analytik.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist