https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecky-soud-udelil-pokutu-jezuitskemu-knezi-za-ekologickou-blokadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Německý soud udělil pokutu jezuitskému knězi za ekologickou blokádu

16.5.2023 20:38 (ČTK)
S rostoucí oblibou této formy protestu se soudy v Německu a dalších evropských zemích čím dál častěji zabývají blokádami silnic či dálnic. Ilustrační foto
S rostoucí oblibou této formy protestu se soudy v Německu a dalších evropských zemích čím dál častěji zabývají blokádami silnic či dálnic. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Německý soud udělil za blokádu silnice v Mnichově pokutu jezuitskému knězi a dvěma dalším lidem. Člen řádu, v němž působil například papež František, se zúčastnil protestu, který vyzýval německou vládu k ráznějšímu postupu v souvislosti s globálními změnami klimatu, napsala agentura AP. Německé soudy se v poslední době zabývají silničními blokády ekologických aktivistů opakovaně, jen výjimečně však některé z demonstrantů poslaly do vězení.
 

Blokády silnic, dálnic či letišť se staly často využívanou formou protestu některých ekologických skupin. Ty kritizují spolkovou vládu za to, že podle nich nedělá dost, aby Německo do roku 2045 dosáhlo svého cíle stát se "uhlíkově neutrální" zemí.

Jednašedesátiletý jezuitský kněz Jörg Alt tisku řekl, že se zúčastnil blokády, protože se mu to jevilo jako nejefektivnější způsob, jak na problém upozornit. "Neviděl jsem nic lepšího, než se přidat k občanské neposlušnosti a vzdoru," řekl novinářům. Soud mu za protest udělil pokutu vyměřenou podle příjmů kněze - deset eur (240 korun). Podle kněze by katolická církev měla jasněji říct, že používání fosilních paliv je "nemorální".

S rostoucí oblibou této formy protestu se soudy v Německu a dalších evropských zemích čím dál častěji zabývají blokádami silnic či dálnic. Ve většině případů protestující buď zprostí obvinění, či jim uloží pokutu, píše agentura AP. V jednom nedávném rozsudku však soud poslal trojici aktivistů do vězení, a to na tři až pět měsíců.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist