https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nestatni-lesnici-pozvou-do-lesu-potreti-verejnost-akce-budou-na-40-mistech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nestátní lesníci pozvou do lesů potřetí veřejnost, akce budou na 40 místech

11.5.2024 00:40 | PELHŘIMOV (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | SVOL
Majitelé nestátních lesů chystají potřetí pro veřejnost komentované procházky a ukázky lesnických prací prováděných nejnovější technikou i s pomocí tažných koní. Program doplněný různými soutěžemi a hrami bude v sobotu 18. května ve víc než čtyřech desítkách lokalit v Česku, v jednotlivých místech se bude lišit. Uvedlo to Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL), které Den otevřených lesů organizuje.
 
Při loňském Dnu otevřených lesů se podle sdružení konalo 43 akcí, navštívilo je okolo 10 000 lidí. Pořadatelé se částečně obměňují.

"Přáli jsme si založit tradici, což se podařilo," řekl předseda sdružení Jiří Svoboda. Vysvětlit veřejnosti zajímavou formou, jak les funguje a co obnáší péče o něj, podle sdružení není úplně snadné. Lidé prý často ani nevědí, jaký rozdíl je mezi lesníkem a myslivcem, kolik plodin nebo jaké dřevo si smí odnést z lesa a co majitele lesů stojí údržba lesních cest. Při letošním Dnu otevřených lesů se mohou seznámit s hospodařením majitele dvouhektarového lesa i s fungováním podniků s tisíci hektary.

Hodně navštěvovaný je program v Lesích města Brna. V lesním areálu U Mravence v Řečkovicích tentokrát začne v 10:30 vystoupením trubačů. Lidé pak mimo jiné uvidí lesní techniku při práci, dřevosochaře i sokolnickou show, vyzkoušet mohou třeba řezání polena a střelbu z luku.

Společnost Colloredo - Mansfeld v Dobříši se stará přibližně o 17 000 hektarů lesů. V parku u zámku budou od 10:00 lesníci ukazovat svou techniku, tažné koně i sportovní dřevorubectví. Podrobnosti jsou na facebooku společnosti. Na vycházky se lidé s lesníky mohou vydat například do lesů měst Jihlavy na Vysočině, Božího Daru v Karlovarském kraji či Nýrska v Plzeňském kraji. Kompletní program Dne otevřených lesů je na webu.

SVOL má 729 přímých členů s celkovou výměrou 555.000 hektarů lesa, což je 21 procent výměry všech lesů v ČR.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist