https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nestle-a-danone-se-spoji-v-usili-za-ekologicky-plast
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nestlé a Danone se spojí v úsilí za ekologický plast

6.3.2017 11:00 (ČTK)
Obě firmy ujišťují, že technologii dají k dispozici i ostatním výrobcům nápojů. Mnozí bojovníci za ochranu životního prostředí se ale obávají, že takzvané bioplasty nejsou tak ekologické, jak se spotřebitelé budou domnívat, a vyvolají tak jen zmatek.
Obě firmy ujišťují, že technologii dají k dispozici i ostatním výrobcům nápojů. Mnozí bojovníci za ochranu životního prostředí se ale obávají, že takzvané bioplasty nejsou tak ekologické, jak se spotřebitelé budou domnívat, a vyvolají tak jen zmatek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Švýcarská potravinářská a nápojová skupina Nestlé a její menší francouzský rival Danone spojí své úsilí a vyvinou ekologičtější plast pro obaly na své výrobky. Podniky tak reagují na sílící tlak bojovníků za zdravější životní prostředí, píše na svém webu list Financial Times.
 

Firmy založily v Kalifornii biotechnologickou společnost Origin Materials. Investovaly blíže neznámou sumu, aby podpořily úsilí o výrobu plastu z odpadu, jako jsou piliny nebo stará lepenka namísto ropy. "Odhaduji, že v dlouhodobém výhledu bude 100 procent našich lahví vyráběno bez kapky ropy," říká Frédéric Jouin z Danone. "Naším cílem je zanechávat lehčí ekologickou stopu," uvedl Klaus Hartwig, vedoucí výzkumu a vývoje v Nestlé Waters.

Výroba plastů se podle odhadů za posledních padesát let zdvacetinásobila. Zvýšily se tak škodlivé emise, které způsobují globální oteplování, a zhoršilo se zamoření půdy a vod.

Obě firmy ujišťují, že technologii dají k dispozici i ostatním výrobcům nápojů. Mnozí bojovníci za ochranu životního prostředí se ale obávají, že takzvané bioplasty nejsou tak ekologické, jak se spotřebitelé budou domnívat, a vyvolají tak jen zmatek. "Opravdu musíme používat přednostně plastové nádoby na jedno použití namísto ekologičtějšího skla, které se dá použít znovu a znovu?" táže se Meadhbh Bolgerová z organizace Friends of the Earth Europe.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist