News24: Bezpečné ukládání uhlíku do podzemní vody
Studie univerzity v Manchesteru ukazuje, že geologicky nejstabilnější, a tedy nejlepší místo pro ukládání uhlíku, jsou prastaré vodní toky ukryté tisíce metrů pod povrchem země. Takové místo uložení prý zaručí, že nedojde k úniku plynu zpátky na povrch a do atmosféry.
„Chceme ukládat oxid uhličitý pod zem, ale důležitá otázka je, jak moc je to bezpečné,“ řekl agentuře Reuters Chris Ballentine, jeden z autorů studie. Řada zemí vidí v ukládání uhlíku klíčový nastroj ve zmírňování změn klimatu. Zachycování emisí skleníkových plynů přímo na komínech elektráren spalujících fosilní paliva a jejich ukládání pod zem by prý mohlo snížit celkové emise skleníkových plynů v atmosféře o třetinu, píše agentura Reuters. Nicméně tato technologie je dosud nevyzkoušená v podmínkách běžného provozu a také je velmi drahá. Podle Reutres vycházejí náklady na jednu tepelnou elektrárnu zhruba na jednu miliardu liber.
Tým manchesterské univerzity zkoumal, jak se oxid uhličitý rozpouští ve vodě a řadu dalších technických detailů, aby zjistil, jak uložený uhlík reaguje s geologickým okolím. Výzkum probíhal na devíti přírodních ložiskách plynu v Severní Americe, Číně a v Evropě. Zde jsou skleníkové plyny, které pocházejí z dávné vulkanické činnosti, uloženy po tisíce let a dokonce miliony let.
Podle Ballentina výsledky ukazují, že uhlík v těchto podzemních úložištích zadržela především podzemní voda. Podle něj tyto podzemní nádrže nabízejí potencionálně obrovské možnosti, jak ukládat dnešní emise skleníkových plynů.
Zatímco jiné studie potvrdily, že je možné ukládat uhlík do geologického podloží, podle závěrů této studie není většina hornin schopná bezpečně skleníkové plyny zadržet. Na rozdíl od vody. „Naše studie ukazuje, že uhlík byl přirozeně a bezpečně uložen v podzemních vodách,“ napsal v prohlášení ke studii další z výzkumníků Stuart Gilfillan.
Podle článku agentury Reuters zveřejněné na serveru News24.com.
reklama
Online diskuse
poznámka - 5. 4. 2009 - LadPočítá taky někdo s tím, že na zachycení CO2 a uložení se spotřebuje spousta energie, kterou bude třeba vyrobit navíc? Není lepší investovat do technologií pro šetření energiemi? |