https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/newyorske-podniky-uz-nemohou-nechavat-pytle-s-odpadky-na-chodnicich
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Newyorské podniky už nemohou nechávat pytle s odpadky na chodnících

2.3.2024 01:23 (ČTK)
"Velká města po celém světě dávají po desetiletí svůj odpad do popelnic na kolečkách nebo do jiných kontejnerů, ale město New York to prostě nedělalo," řekla členka místní administrativy Jessica Tischová.
"Velká města po celém světě dávají po desetiletí svůj odpad do popelnic na kolečkách nebo do jiných kontejnerů, ale město New York to prostě nedělalo," řekla členka místní administrativy Jessica Tischová.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Se zvykem ponechávat pytle s odpadky na chodnících je v New Yorku coby nejlidnatějším městě Spojených států konec, alespoň pro místních zhruba 200 000 podniků. Od března musejí všechny používat popelnice, informují americká média. Vedení města tímto opatřením bojuje proti zápachu v ulicích i proti krysám.
 

Starosta Eric Adams a jeho tým chtějí skoncovat s "nepřetržitým občerstvením pro krysy", které podle nich pytle s odpadky čekající na odvoz na chodnících vytvářely. Už loni v srpnu začalo město vyžadovat po obchodech s potravinami či podnicích v pohostinství, aby odpad ukládaly do kontejnerů s pevným víkem. Toto opatření podle úřadů pokrylo větší část odpadků přitahujících krysy.

Nařízení se podle deníku The New York Times v září rozšířilo na další podniky a nyní se vztahuje na všechny ve městě. Úřady uvádějí, že opatření nyní bude pokrývat asi polovinu ze zhruba 20 milionů kilogramů odpadu, který se v tomto mnohamilionovém městě každý den vysbírá.

"Velká města po celém světě dávají po desetiletí svůj odpad do popelnic na kolečkách nebo do jiných kontejnerů, ale město New York to prostě nedělalo," řekla členka místní administrativy Jessica Tischová, která je zodpovědná za sanitační opatření. "Je to tak základní věc z několika důvodů - vzhled a atmosféra na ulicích, zápach v létě, krysy," pokračovala.

Podniky, kterých se dosud povinné používání popelnic netýkalo, budou v následujícím měsíci při porušení pravidla dostávat jen varování. Pak nastoupí plošné pokuty, které se při opakovaném porušování mohou vyšplhat až na 200 dolarů (skoro 5000 Kč).

Město zároveň provádí změny ve sběru odpadu z obytných budov, který se provádí odděleně. Na podzim chce i na část z nich rozšířit působnost opatření platného pro podniky, napsala agentura AP.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist