https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nikdo-neumi-z-uhli-zcela-odstranit-popel?sel_ids=1
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Právo: Nikdo neumí z uhlí zcela odstranit popel

20.6.2007 | PRAHA | Právo
"Obsah popelu v uhlí je důležitý při využívání uhlí k topení v domácnostech. Každý doma hodnotí kvalitu podle toho, jak se mu naplní popelník, čím méně, tím méně práce s vynášením popela a více tepla a zákazník je spokojen," říká Alexander Musil, ředitel společnosti Czech Coal, v rozhovoru pro Právo.
 
* Snižovat emise domácností a malých spaloven lze investicí do moderního kotle nebo přechodem na kvalitnější palivo. V této souvislosti se často se hovoří o popelnatosti uhlí. O co jde?

Popelnatostí rozumíme podíl, tedy vlastně balastu, který se nespálí. Měří se dokonalým spálením vzorku uhlí a zvážením zbylého popela. Obsah popelu v uhlí je důležitý při využívání uhlí k topení v domácnostech. Každý doma hodnotí kvalitu podle toho, jak se mu naplní popelník, čím méně, tím méně práce s vynášením popela a více tepla a zákazník je spokojen.

Nikdo na světě neumí z uhlí popel komerčně odstranit nebo nějakým způsobem upravit jeho chemické vlastnosti. Umí ale selektivní těžbou uhlí a jeho úpravou oddělit zrno od plev, tedy kvalitní uhlí popelem chudé od toho více popelnatého. Podle toho se uhlí označuje jako Pc (popelem chudé) a Pb (popelem bohaté).


* Proč se kvalita uhlí může tak lišit? Nakolik závisí popelnatost na místě těžby?

Každý druh tříděného uhlí má stanoveny garantované hodnoty jakosti. Například nejvíce požadovaný druh – kostka pro domácí otop – má v průměru stanoven obsah popela v původním stavu uhlí 7,35 procenta. Při spálení kbelíku kostky o hmotnosti zhruba 15 kilogramů by mělo do popelníku propadnout přibližně 1,1 kilogramu popela. Některé těžené úseky zaručují velmi nízké množství popela a bezprostředně na ně často navazují úseky s uhlím, které má množství popela několikanásobně vyšší.

Kvalita dobývaného uhlí v řadě případů neodpovídá požadavkům spotřebitelů, a to jak zrnitostí, tak množstvím příměsí. Proto se uhlí upravuje tak, aby se zvýšila jeho užitná hodnota a zmenšil podíl balastu. Uhlí s vyšší výhřevností se drtí a třídí na požadovanou zrnitost (kostka, ořech). Uhlí s vyšším obsahem balastu je nutné po roztřídění upravovat těžkokapalinovým rozdružováním, zjednodušeně řečeno oprat. K tomu se používají vany s předem nastavenou hustotou kapaliny, v nichž uhlí s menším obsahem popela zůstává u hladiny, protože je lehčí, odtud se sbírá a dále zpracovává na tříděné uhlí pro potřeby domácností.


* Jak poznat, že prodejce nabízí uhlí s nízkým obsahem popela?

Pouze pokud prodejce nabízí uhlí tříděné a prané, má spotřebitel záruku, že takové uhlí obsahuje nízký podíl popela a že dostává rovnoměrnou kvalitu. Při nákupu uhlí je však třeba si všímat i některých dalších věcí.

Dobrý prodejce by měl uhlí skladovat na ploše s pevným podkladem, druhy nabízeného uhlí by měly být od sebe odděleny a mělo by být chráněno před povětrnostními vlivy, například v hale či přístřešku. Uhlí je totiž poměrně citlivé na výkyvy počasí a střídající se klima urychluje jeho rozpad na drobnější kousky.

Další kontrolní parametr kvality paliva se projevuje při uskladnění. Kvalitní uhlí je lehčí a tedy při koupi daného množství zabere ve sklepě uhlí určitý prostor. Nemělo by se stát, že následující rok při nákupu stejného množství nebude stejný prostor zaplněn.


* Někteří prodejci nabízejí na trhu tak zvané kártrované uhlí. O co jde v této nabídce?

Princip této služby spočívá v tom, že předtím, než uhlí přivezou ze skladu k vám domů, je prodejce ještě jednou dotřídí, zejména je zbaví menších částic a prachu.

reklama

Jiří Tichý

| Právo
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist