https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nizozemsko-bude-vysetrovat-suzuki-a-chrysler-kvuli-emisim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nizozemsko bude vyšetřovat Suzuki a Chrysler kvůli emisím

11.7.2017 01:00 (ČTK)
Úřad od emisního skandálu německé automobilové skupiny Volkswagen z roku 2015 otestoval automobily 16 výrobců a překračování emisních norem zjistil předběžným šetřením jen u značky Jeep Grand Cherokee od Chrysleru a vozů Suzuki Vitara. Uvedl, že vozy těchto modelů bude dál zkoumat. / ilustrační foto
Úřad od emisního skandálu německé automobilové skupiny Volkswagen z roku 2015 otestoval automobily 16 výrobců a překračování emisních norem zjistil předběžným šetřením jen u značky Jeep Grand Cherokee od Chrysleru a vozů Suzuki Vitara. Uvedl, že vozy těchto modelů bude dál zkoumat. / ilustrační foto
Některé značky japonské automobilky Suzuki a amerického Chrysleru ze skupiny Fiat Chrysler byly zřejmě vybaveny nepřípustným zařízením pro obcházení emisí, což vedlo k nepřijatelně vysokým emisím oxidů dusíku z těchto aut. Uvedl to včera nizozemský úřad pro silniční dopravu (RDW). O svém poznatku informoval úřad nizozemské státní zastupitelství a to sdělilo, že případ vyšetří.
 

Úřad od emisního skandálu německé automobilové skupiny Volkswagen z roku 2015 otestoval automobily 16 výrobců a překračování emisních norem zjistil předběžným šetřením jen u značky Jeep Grand Cherokee od Chrysleru a vozů Suzuki Vitara. RDW podle agentury Reuters uvedl, že vozy těchto modelů bude dál zkoumat.

Vyšetřování RDW se zaměřovalo na emise oxidů dusíku v naftových vozech a na přídavná zařízení, která mohou při laboratorním testování emisí snižovat jinak vysoce nadlimitní vypouštění těchto látek. Volkswagen předloni v září v USA přiznal, že takový software instaloval po celém světě do zhruba 11 milionů naftových automobilů.

Nadlimitní dusíkaté emise úřad RDW zjistil u naftových vozů většiny zkoumaných výrobců, téměř všichni to ale vysvětlili jako vedlejší účinek softwaru, který chrání motor za určitých situací před poškozením. Jejich vysvětlení úřad uspokojilo, Suzuki a Chrysler však jako jediné firmy dostatečné vysvětlení nepodaly.

Software, který automobilky používají k ochraně naftových motorů, je podle současných zákonů v EU povolený. Úřad ale označil tato zařízení za nepřípustná v případech, kdy se zvýšené emise svými objemy zcela vymykají potřebě chránit motor, uvedla agentura Reuters.

Testované vozy Suzuki Vitara podle úřadu emitovaly po krátké jízdě mnohem více oxidů dusíku, než měly. Firma již předložila způsob nápravy a nyní zve k opravám majitele zhruba 8000 vozů, které jezdí na nizozemských silnicích.

Vozy Jeep Grand Cherokee podle zjištění úřadu emitují zvýšené úrovně emisí po zahřátí motoru. Po Nizozemsku jich ale podle RDW jezdí velmi málo a příslušný model se již nevyrábí. Předložený způsob nápravy zatím úřad neměl možnost posoudit.

RDW uvedl, že nemá pravomoc vyměřovat pokuty a že tento úkol přenechá prokuratuře. Úřad jen bude na obě firmy tlačit, aby nabízely další nápravná řešení a aby vozy, které překračují normy skutečně upravily.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist