https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nku-chyby-v-ucetnictvi-za-vic-nez-40-mld.resort-zivotniho-prostredi-opravil
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

NKÚ: Chyby v účetnictví za víc než 40 miliard resort životního prostředí opravil

20.11.2023 12:34 | PRAHA (ČTK)
Budova ministerstva životního prostředí v Praze.
Budova ministerstva životního prostředí v Praze.
Chyby za 40,2 miliardy korun zjistil v loňském účetnictví ministerstva životního prostředí (MŽP) Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Resort významné nedostatky opravil, jeho účetní závěrka za rok 2022 tak podává věrný obraz hospodaření ministerstva, uvedli kontroloři. Podle ministerstva šlo o formální nedostatky.
 

Nejvyšší kontrolní úřad prověřoval údaje závěrečného účtu, účetnictví a sestavení účetní závěrky ministerstva životního prostředí. Protože kontrola začala už v účetním období roku 2022, mohl resort průběžně opravovat významné nedostatky, které kontroloři zjistili.

"Šlo o čistě formální věci," uvedla mluvčí ministerstva Lucie Ješátková. Dodala, že v připomínkovém řízení k připravované novele zákona o účetnictví resort žádá o jasné metodické stanovení účetních postupů pro zpřesnění a vyjasnění problémových okruhů.

Mezi nejvýznamnější opravy patří doúčtování podílu České republiky na finančních aktivech Modernizačního fondu za 24,5 miliardy korun spravovaných Evropskou investiční bankou. "Ministerstvo tak vykazuje ve své účetní závěrce aktiva, která mají formu dostupných finančních prostředků ČR," uvádí NKÚ.

Po provedených opravách bylo účetnictví ministerstva vedeno v souladu s právními předpisy. Nesprávnosti za 4,6 milionu korun, které resort neopravil, neměly významný dopad na účetní závěrku, která tak podle kontrolorů podává věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví.

Významné chyby neobsahuje ani závěrečný účet ministerstva, ani údaje, které úřad předložil pro hodnocení plnění státního rozpočtu za rok 2022. "Vnitřní kontrolní systém MŽP byl po opatřeních přijatých v průběhu kontroly v prověřovaných oblastech vyhodnocen ze strany NKÚ jako účinný," uvedli kontroloři.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist