Nobelovu cenu za mír získal Al Gore a Mezivládní panel pro klimatické změny
IPCC je vědecko-technický orgán OSN, který se zaměřuje na podporu poznání klimatických změn a hodnocení jejich environmentálních a sociálních důsledků. Založen byl v roce 1988 Světovou meteorologickou organizací (WMO) a Programem OSN pro životní prostředí (UNEP), na jeho práci se podílí přibližně 2000 vědců zabývajících se klimatem. Panel sám se výzkumu nevěnuje, pouze výsledky vědeckých studií shrnuje do hodnotících zpráv. První z nich vyšla v roce 1990, čtvrtá vychází na pokračování v průběhu letošního roku. Kompletní letošní zpráva by měla být zveřejněna přibližně za měsíc.
Al Gore byl v 90. letech minulého století viceprezidentem Billa Clintona, předtím působil jako poslanec Kongresu a později jako senátor za stát Tennessee. V roce 2000 kandidoval za Demokratickou stranu na prezidenta USA proti republikánu Georgi Bushovi, prezidentem se ale nakonec stal Bush. Otázkami životního prostředí se Gore zabýval celou dobu svého působení v politice, inicioval legislativní předpisy o nakládání s chemickým odpadem, později se jeho hlavním tématem staly klimatické změny. V roce 2006 režisér David Guggenheim natočil film An Inconvenient Truth, který v podstatě zachycuje přednášku Al Gora o nebezpečí klimatických změn. Snímek získal Oscara.
Výbor pro udělování Nobelovy ceny v tiskové zprávě uvedl, že výrazné změny klimatu by mohly ohrozit životní podmínky většiny lidstva, vyvolat rozsáhlou migraci obyvatel a vést k vzrůstajícímu zápasu o přírodní zdroje. Takové změny by podle výboru znamenaly mimořádné břemeno hlavně pro nejzranitelnější země světa, zvýšit by se rovněž mohlo nebezpečí násilných konfliktů mezi státy i uvnitř států.
Udělením Nobelovy ceny za mír IPCC a Al Gorovi chtěl podle zprávy výbor přispět k většímu zaměření pozornosti "na postupy a rozhodnutí, která se zdají být nutná k ochraně budoucího klimatu Země". "Něco dělat se musí nyní, dřív než se klimatické změny vymknou lidské kontrole," uvedl v tiskové zprávě výbor.
Al Gore v první reakci na ocenění na svých internetových stránkách uvedl, že je "hluboce poctěn" a poklonil se i práci IPCC. Předseda IPCC Radžendra Kumar Pačaurí zase v krátkém prohlášení zveřejněném na stránkách IPCC uvedl, že by chtěl především projevit úctu vědcům, kteří jsou podle něj skutečnými laureáty ocenění. Právě vědci a odborníci poskytli panelu vědomosti, které přispěly k úspěchu IPCC, stojí v prohlášení Pačaurího. Podle BBC Pačaurí bezprostředně poté, co se dozvěděl rozhodnutí výboru, prohlásil, že je "ohromen".
reklama
Online diskuse
TUR - 13. 10. 2007 - PK"trvale udržitelný rozvoj" je právě souborem strategií, který se chce pokusit zmenšit negativní dopady zvyšující se kvality lidského života. |