Norská vláda podala demisi kvůli emisím oxidu uhličitého
Bondevik, který stál v čele menšinové středové vlády, výstavbu těchto elektráren odmítal s poukazem na emise oxidu uhličitého, který jako skleníkový plyn přispívá ke globálním změnám klimatu. Křesťanští demokraté, Strana středu a Liberální strana, které tvořily jeho vládu, mají v 165ti členném parlamentu pouze 42 hlasů a byli poraženi zejména hlasy Strany práce a Konzervativní strany, které mají dohromady 88 hlasů.
Král Harald demisi Bondevika přijal a pověřil sestavením nové vlády předsedu Strany práce Jens Stolteneberga.
Odstupující vláda výstavbu plynových elektráren principiálně neodmítala, chtěla však povolit jejich výstavbu teprve tehdy až nové technologie umožní snížit emise oxidu uhličitého o 90%. Odborníci před hlasováním upozorňovali, že výstavba nových plynových elektráren vybavených současnou technologií by byla v rozporu se směrnicemi Evropské unie (jejím členem však Norsko není) i norskými zákony.
Norský deník Dagbladet ve svém čtvrtečním komentáři ještě před hlasováním parlamentu upozorňoval na to, že Norsko má velké rezervy v úsporách energie a v rozvoji alternativních zdrojů energie. Navíc navrhovaná (a posléze skutečně přijatá) legislativa neznamená, že se vůbec kdy nějaká taková elektrárna postaví. Zůstává záhadou, proč se tedy Storting rozhodl dát těmto vysoce znečišťujícím elektrárnám zelenou, uzavírá svůj komentář Dagbladet.
reklama