https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nova-expozice-galerie-slovackeho-muzea-ukazuje-ztvarneni-krajiny-v-umeni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová expozice Galerie Slováckého muzea ukazuje ztvárnění krajiny v umění

17.2.2024 00:15 | UHERSKÉ HRADIŠTĚ (ČTK)
Foto | Tina Kuper / Unsplash
Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti otevřela novou expozici pojmenovanou Krajina, sem tam zvíře. Ukazuje ztvárnění krajiny v různých druzích umění. V budově galerie v Otakarově ulici si ji návštěvníci budou moci prohlédnout do konce příštího roku, sdělila ČTK mluvčí muzea Zuzana Hoffmannová.
 

Expozice je pokračováním dlouhodobého výstavního cyklu pod názvem Umění jihovýchodní Moravy. Krajina je jedním z klasických námětů malířství, který je ve sbírkách galerie zastoupen. "Malba, ačkoli dominantní, však není zdaleka jediným výtvarným médiem, které se tímto tématem zabývá. Expozice je proto doplněna o intervence současných autorů pracujících i s fotografiemi, videi nebo sochami," uvedl autor expozice a kurátor galerie Lukáš Malina.

Lidé se prostřednictvím expozice seznámí s rozličnými výtvarnými technikami, odlišnými koncepcemi a různými generacemi autorů, kteří reagují na konkrétní místa nebo krajinu jako celek. "Příchozí objeví například barokní krajinu zhruba z konce 18. století od neznámého autora i provenience. Je to veliký obraz, který prošel konzervací, ale podpis nebo nějaké další indicie se nenašly, a může se tak stát objektem dalšího bádání do budoucna," uvedl Malina.

Za zajímavý dále považuje výběr pěti fotografií od Pavla Hály z cyklu Parovod. "Ty zachycují zahrádkářskou kolonii někde u Otrokovic, nad kterou se vine a úspěšně ji tak hyzdí nebo zkrášluje, záleží na úhlu pohledu, parovod. Dále jsou k vidění videa od Oty Hudce, který hraje krajinám na kytaru různé skladby," doplnil kurátor.

K expozici muzeum připravilo poznávací programy pro různé věkové kategorie, od pohádkových setkání pro děti z mateřských škol až po interaktivní výklad určený dospělým. "Veřejnost se může těšit také na komentované prohlídky," uvedla muzejní edukátorka a lektorka Vladimíra Černá.

Expozici v Ondřejském sále galerie lze navštívit denně s výjimkou pondělí. Otevírací doba je od 09:00 do 12:00 a od 12:30 do 17:00.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist