https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nova-expozice-v-zoo-plzen-ukazuje-spolecenstva-zijici-na-strome
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová expozice v zoo Plzeň ukazuje společenstva žijící na stromě

28.4.2019 00:10 | PLZEŇ (ČTK)
Plzeňská zoologická zahrada otevřela novou expozici, která přibližuje živočišná společenstva obývající starý strom.
Plzeňská zoologická zahrada otevřela novou expozici, která přibližuje živočišná společenstva obývající starý strom.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Plzeňská zoologická zahrada otevřela novou expozici, která přibližuje živočišná společenstva obývající starý strom. Kolem letitého rozložitého dubu, rostoucího v prudkém svahu, vyrobila z akátového dřeva ve výšce 6,5 metru stromový dům. Expozice v dosud nevyužité části areálu zoo mezi pavilonem Amazonie a skleníkem Mediterraneum pod DinoParkem je pojatá jako naučná stezka do koruny stromu a je součástí dlouhodobějšího projektu zahrady nazvaného Po stopách člověka, řekl v úterý mluvčí zahrady Martin Vobruba.
 

"Jeden jediný strom, v našem případě starý mohutný košatý dub, je pro mnoho jiných rostlin a živočichů, včetně člověka, světem ve světě. Uvnitř každého společenstva funguje velké množství vzájemných vztahů mezi organismy," řekl. Nová expozice se snaží hravou formou vysvětlit tyto vazby dětem s pomocí modelů hub, hmyzu a ptáků. Ve stromovém domku mohou návštěvníci poznávat hlasy deseti druhů ptáků a pozorovat jejich modely v korunách protilehlých stromů. Dozvědí se také o různých druzích dubů, které rostou v ČR, o tom, že pro mnoho kultur představovaly posvátné stromy, i o využití dubového dřeva.

Stavbu založenou na betonových patkách dokončila zoo loni koncem roku. Plocha domku je rozdělena na podestu o rozměrech 6,5 krát 7,5 metru, čtyřmetrovou přístupovou rampu a patnáctimetrovou lanovou cestu podél svahu. Expozici budou využívat k výuce i školy. Z celkových třímilionových nákladů přispěl první městský obvod polovinou částky.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Lada Pešková
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist