https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nova-kniha-predstavuje-12-sumavskych-pribehu-v-komiksech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová kniha představuje 12 šumavských příběhů v komiksech

12.5.2022 15:17 | KAŠPERSKÉ HORY (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Příběh osídlování Šumavy i soužití Čechů a Němců, vyprávění o Schwarzenberském plavebním kanále, o kůrovcových kalamitách, o řece Vltavě, o národních parcích či o slavných Šumavanech přináší nová kniha Příběhy ze Šumavy v komiksech. Ve 12 komiksových příbězích se snaží zpřístupnit zejména dětem přitažlivou a přístupnou formou milníky z regionální historie, řekl při křtu knihy autor námětu a textové části Radek Drahný.
 

"V našem nakladatelství si už delší čas uvědomujeme, že děti se nemají možnost pořádně dostat k regionální historii. Znají rok 1492, rok 1621. Znají, jaké události se staly na druhém konci planety, ale nevědí, co se stalo v údolí, kde žijí," přiblížil důvody vzniku knihy Drahný. Příběhy se autoři rozhodli zpracovat formou komiksu, k němuž mají děti blíže než k obsáhlému psanému textu. "Dnes děti moc nečtou, dívají se tablety, telefony a počítače a dostat je ke čtení sáhodlouhých regionálních elaborátů se asi málokomu podaří. Komiksy víme, že fungují, pomáhají čtenáře nasměrovat k zájmu o téma a případně k podrobnějšímu studování toho, co je v komiksu zaujme," poznamenal.

Při výběru témat se autoři zaměřili na historické osídlování a kolonizaci Gabrety, jak Šumavu označovali Keltové, na život na středověké obchodní Zlaté stezce a na soužití Čechů a Němců i na poválečné události na Šumavě. Nechybí ani vyprávění o spisovateli Karlu Klostermannovi, přezdívaném básník Šumavy, a o jedné z jeho románových postav - šumavském obrovi a silákovi nazývaném Rankl Sepp. Čtenáři se dozvědí také o legendárním Králi Šumavy, který po komunistickém převratu v roce 1948 převáděl uprchlíky přes česko-německé hranice.

"Jsou to neuvěřitelné příběhy, které když děti nedostanou vhodně zprostředkované, najdou si k nim cestu možná až ve středním věku nebo vůbec. Chceme ukázat, že nemáme pouze Kolumba nebo Ludvíka XIV. , ale že máme i velmi silné české příběhy a velmi silné české osobnosti, které ovlivňovaly život ve svém regionu, ale často ho i přesahovaly," doplnil Drahný. Kniha vznikla s pomocí šumavských historiků či pracovníků českého i bavorského národního parku. Podobnou knihu komiksových příběhů mají už Krkonoše, připravuje se také pro Orlické hory.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist