https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nova-naucna-stezka-provede-zajemce-prirodni-rezervaci-hnevosicky-haj-na-opavsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová naučná stezka provede přírodní rezervací Hněvošický háj na Opavsku

24.10.2021 01:03 | PRAHA (ČTK)
Území bylo vyhlášeno přírodní rezervací v roce 1969.
Území bylo vyhlášeno přírodní rezervací v roce 1969.
Zdroj | ČSOP
Nová naučná stezka představuje zájemcům přírodní rezervací Hněvošický háj na Opavsku. Trasa tvoří okruh, který z velké části lemuje oblast chráněného území, a měří zhruba 3,5 kilometru.
 

"Hněvošický háj je komplex přírodě blízkých lesních porostů dubohabřin a acidofilních doubrav a nachází se zde významné druhy rostlin a živočichů, které jsou svým výskytem vázány na karpatskou oblast, jejíž západní část má hranice nedaleko," uvedla Kateřina Burešová.

Území bylo vyhlášeno přírodní rezervací v roce 1969. První turistická infrastruktura tam byla vytvořena v roce 2009, kdy zde bylo pro návštěvníky umístěno šest informačních tabulí. "Tyto prvky však byly v posledních letech již nevyhovující, mnohé tabule byly vybledlé a poničené, texty neaktuální. V letošním roce se tedy rozhodl Český svaz ochránců přírody Levrekův ostrov, který na Opavsku dlouhodobě působí, po dohodě se zástupci obce Hněvošice naučnou stezku obnovit," doplnila Burešová.

Oblast je zajímavá i díky svému osídlení již od doby kamenné. Turisté zde mohou narazit například na kvetoucí hvězdnatec zubatý, pryšec mandloňovitý nebo zapalici žluťuchovitou, která kvete brzy na jaře ještě před olistěním stromů. Vyskytuje se zde také vzácná ostřice hubená, která roste roztroušeně až hojně v korytech. V jižní části rezervace byly nalezeny vzácné mechy bezvláska Atrichum haussknechtii a baňatka ohnutá. Z ptáků zde hnízdí třeba ostříž lesní, holub doupňák, slavík obecný nebo lejsek černohlavý.

Značení stezky, postavení lávky přes potok a umístění sedmi informačních panelů bylo financováno z programu NET4GAS Blíž přírodě, ve spolupráci s Českým svazem ochránců přírody.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist