https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nova-pravidla-pro-parky-zajisti-ochranu-prirody-i-prava-samosprav
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová pravidla pro parky zajistí ochranu přírody i práva samospráv

1.3.2017 11:40 | PRAHA (ČTK)
Sněmovna dnes odmítla změny, které v nových pravidlech pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě navrhl Senát.
Sněmovna dnes odmítla změny, které v nových pravidlech pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě navrhl Senát.
Novela zákona upravující pravidla fungování národních parků ve verzi, kterou dnes schválila Sněmovna, zajistí podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) větší transparentnost cílů ochrany a způsobů péče o přírodu, trvale udržitelný rozvoj a posílí i roli místních samospráv. Současně nebude bránit turistice. V tiskovém prohlášení připomenul, že původní nařízení vlády, jimiž byly národní parky vyhlašovány, jsou zastaralá jak z pohledu ochrany přírody, tak i z hlediska mezinárodních předpisů.
 

Novela podle premiéra snižuje nadbytečné ochranné podmínky tam, kde je to z pohledu ochrany přírody možné, a naopak zdůrazňuje potřebu přísné ochrany u nejcennějších lokalit tím, že jasněji vymezuje plochy pro jednotlivé způsoby péče. "Posiluje i práva obcí vyjadřovat se k problematice, která se jich bezprostředně týká tím, že se stanou ve svém územním obvodu dotčeným orgánem podle správního řádu při projednávání všech návrhů opatření obecné povahy," uvedl.

Soudí, že sjednocení pravidel všech národních parků, snížení administrativní zátěže, změny v regulaci pohybu, jasné definice a větší transparentnost cílů ochrany a způsobů péče pro jednotlivé zóny budou přínosem pro všechny.

Sněmovna dnes odmítla změny, které v nových pravidlech pro všechny čtyři národní parky v Krkonoších, Českém Švýcarsku, Podyjí a na Šumavě navrhl Senát. Navzdory stanovisku prezidenta Miloše Zemana potvrdila původní verzi novely o ochraně přírody a krajiny. Senát chtěl v předloze například změnit pasáž o účelu národních parků, zvýšit práva tamních obcí a zrušit patnáctileté moratorium na rozdělování parků do jednotlivých zón podle stupně ochrany. Zeman už ohlásil, že normu zamítne, je tak pravděpodobné, že dolní komora bude o pravidlech pro národní parky hlasovat ještě jednou.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist