https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nova-stanice-diamo-vycisti-denne-az-4300-hl-kontaminovane-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nová stanice Diamo vyčistí denně až 4300 hl kontaminované vody

11.12.2018 00:09 | STRÁŽ POD RALSKEM (ČTK)
Až 4300 hektolitrů vody znečištěné v minulosti těžbou uranu dokáže denně vyčistit nová Neutralizační a dekontaminační stanice NDS 6, kterou vybudovali v areálu státního podniku Diamo ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku. Zařízení za více než 866 milionů korun je součástí komplexu sanačních technologií, které pomáhají s likvidací znečištění po chemické těžbě uranu. Sanace by měla podle odhadů skončit do roku 2037, řekl u příležitosti slavnostního zahájení provozu nové stanice ředitel Diamo Tomáš Rychtařík.
 

Ve Stráži pod Ralskem se uran těžil v letech 1967 až 1996, a to nejen hornickou cestou. Chemickou těžbou, při níž se používala hlavně kyselina sírová, bylo kontaminováno asi 369 milionů metrů krychlových podzemních vod na ploše 27 kilometrů čtverečních. Znečištění, které se velikostí rovná přehradě Slapy, přímo ohrožuje rozsáhlou zásobárnu pitné vody v severních i středních Čechách. Díky novým sanačním technologiím a intenzivnímu čerpání znečištěných vod z podzemí se ale dál nešíří. Sanace území bude do roku 2037 stát podle odhadů ještě bezmála 25 miliard korun.

Voda z podzemí se čerpá ze 150 vrtů. Nová stanice NDS 6 je schopna zpracovávat roztoky s nižšími koncentracemi znečišťujících látek. Ty se z vody vysráží a čistá voda, která splňuje všechny limity, se následně vypouští do řeky Ploučnice. Vysrážený materiál se ukládá na odkalištích o rozloze 180 hektarů. "Do budoucna je to možný zdroj surovin, kromě síranů jsou v tom železo, těžké kovy, některé radionuklidy, hliník a další látky," řekl náměstek ředitele pro výrobu a ekologii Ludvík Kašpar. Z podzemí už se podle něj podařilo dostat přes milion tun kontaminantů. "Ještě asi 2,5 milionu tun máme před sebou," poznamenal.

Přestože těžba uranu v oblasti Stráže pod Ralskem skončila už v 90. letech, Diamo stále v uran v omezené míře produkuje. "Je to zhruba 20 až 25 tun za rok, dříve to bylo třeba 800 tun. Pro nás je to v současné době sanační produkt, je to vedlejší produkt, jsme tady od toho, abychom čistili vody," řekl Kašpar. Vytěžený uran podle něj firma prodává pro výrobu palivových článků do jaderných elektráren.

Stanice NDS 6 na místě funguje už od roku 1985, původně čistila důlní vody dolu Hamr I., když v roce 1996 začala sanace následků těžby, ukázalo se, že je využitelná. Od roku 2001 zpracovávala roztoky s nižším obsahem znečištění. Vzhledem ke značnému opotřebení bylo ale nutné ji kompletně zrekonstruovat. "Bylo třeba i navýšit kapacitu a vylepšit některé technologické uzly, navíc měla jen jednu linku, takže když se zanesla, dlouho stála, než se vyčistila," popsal stav původního zařízení Kašpar. Nová stanice má linky dvě, které se střídají zhruba po jednom až dvou měsících, podle znečištění.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Leona Vacková
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist